in

AşkAşk

Altı Bardakta Dünya Tarihi!

Dikkat Bu Bir Kitap Tanıtımıdır

Altı bardakta dünya tarihi! Bunu yapabilmek için tarihi çok iyi bilmek gerekiyor. Tarihi çağlara değil de tarihi bardaklara da bölebiliriz bu kitapla!
Tarihin en derin anlamlarını, bardaktann içtiğimiz sıvıyla değerlendiren, okuması çok keyifli, “şu an neden kahve içiyorum” sorusuna da cevap bulabileceğiniz bir kitap.

Tarihte ilk su içmişiz. Tarihte sudan sonra tükettiğimiz ilk içecek bira olmuş. Tabi bira deyince alkollü olduğu düşünülebilir ama o zamanki biralar alkollü değil! O zamanlar alkollenmesi beklenmeden tüketildiği için bir de içinde şeker olmadığı için şimdiki bira ile aynı değil. O zamanlar sağlıklı beslenmenin bir yolu olarak bira tüketilirdi ki çalışanlara yaptıkları iş karşılığında, yaptıkları işin önemine göre bira ve ekmek verilirdi.

Sonrasında şarabın hayatımıza girişinden bahsediyor kitap. İlk ilaç olarak kullanılan şarap, nasıl bu kadar yaygınlaştı? Nasıl hristiyanlıkta içmek kutsal sayılırken, müslümanlıkta yasaklandı?

Peki şaraptan sonra hayatımıza giren, araplar tarafından ilk kullanılan ve dünyaya yayılan kahvenin “neden” islamiyet açısından bir dönem içilmemesi gerektiği, içenin günaha girdiği söylendi? Sonra neydi bunun günah olmadığını ortaya çıkaran karar?

Peki ya çay? Çinliler tarafından keşfedilen çay nasıl Türklerin sofralarının vazgeçilmezi oldu.. Oysa ki korkunç mesefalere rağmen çayı ithal etmek bizim için çok pahalıydı? O zamanlar şimdiki gibi olmayan ithalat nasıl gerçekleştiriliyordu? Sonra kola.. Hepsi sırayla girdiler hayatımıza..

Bu saydığımız içecekler, başlangıçta çok özeldi.. Birayı, çalışanlar yaptıkları işin karşılığında maaş olarak alıyorlardı. Peki ya şarabı kimler içerdi? Romalılar & Yunanlılar? Hangi millet şarabı kendine mal etmeye çalıştı? Şarabı sadece aristokratlar mı içerdi, yoksa işçi sınıfı için de kolay bulunur bir içecek miydi? İşte bu soruların hepsinin cevabı ve daha fazlası bu kitapta. Hem okurken çok keyif alacaksınız hem de tarihi içeceklerle daha bir somutlaştırıp akılda kalacak şekilde öğreneceksiniz.

Mesela ABD’nin bağımsızlığını kazanmasını çayla bağdaştırabilir miydik?

Bu dönemde kahve içiyor olmamız bir tesadüf değil. Hatta bu dönemin de bir adı var: AKIL ÇAĞI!

Tarihe ilgi duyanlar ve geçmişi merak edenler için muazzam bir kitap! Biz çok keyifle okuduk.. Editörden tavsiyedir 🙂

Kitabın arka kapak yazısı için, buyurun…


Puanla

0 puan
Oyla Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Yorumlar

0 Yorumlar

Dile Benden Ne Dilersen Dedi!

Sürpriz Nikah! Ünlü Rock Yıldızı Evlendi!