in

AşkAşk

Ayasofya’yı Bu Kadar Özel Yapan Ne?

Ayasofya, dünyanın eski zamanlardan günümüze gelmiş en güzel mimari eserlerinden biri. Kilise olarak inşa edilen bu yapı Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesiyle Cami olarak kullanılmaya başlandı…

Mimarisi, ihtişamı, işlevselliği ve büyüklüğü ile sanat dünyası açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya camii ilk olarak 360 yılında İmparator Konstantios tarafından yaptırılmıştır. Fakat 404 yılında çıkan bir ayaklanma sonucunda yakılıp yıkılmıştır.

Günümüzde ilk kiliseye ait herhangi bir kalıntı kalmamıştır.

İkinci kilise, İmparator II. Theodosios tarafından 415 yılında yeniden yaptırılmıştır. 415 yılında yeniden inşa ettirilen yapı, 532 yılında büyük bir halk ayaklanması sırasında tekrar yıkılmıştır.

Günümğzdeki Ayasofya ise İmparator Justinianos tarafından 565 yılında yapımı tamamlatılmıştır.

Ayasofya, Doğu Roma döneminde, imparatorluk kilisesi olduğu için, taç giyinme törenleri burada yapılırdı.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle Ayasofya camiye çevirilmiştir ve Osmanlı tarafından gerekli eklemeler yapılmıştır. Mimar Sinan minareleri ekleyerek tam bir cami halini alan Ayasofya 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından müzeye çevirilmiş, bir zamanlar ihtişamlı bir kilise olan sonra ihtişamlı bir cami olan bu sanatsal binayı ziyaretçilerin kullanımına açmıştır.

O kadar yüksek binalar dikildi, rezidanslar yapıldı hiç birinin ihtişamı Ayasofya’nın yerini alamadı.. Ayasofya’da koskoca bir tarih yatıyor.. Ayasofya’ya gittiğinizde o tarihi duvarlarında, taşlarında, kokusunda hissediyorsunuz..

Şu güzelliğe bakar mısınız? Kaç tane tarihi yapı var böyle?

Şu resimde en büyük cami hangisi? En ihtişamlısı?

Yani tam bir mimari ve mühendisliğin birleşimi olarak böyle bir sanat eseri çıkmış! Başka türlüsü mümkün değildi zaten…

Ayasofya’yı tamamlayan kişi isidoros döneminin en iyi geometri bilimcisiymiş. Hatta Platonun akademisinin yöneticiliğini yapıyormuş. Okuduğumuz kitapta yazdığına göre kubbenin yüksekliği çapı yüksek mühendisliktir fakat iki yarım kubbenin eklenmesi müthiş bir mimari dehadır. Çünkü kubbe tek başına kalsaydı onu görmek için epey zorlanırdık fakat yarım kubbeler sayesinde kubbeyi çok rahat görebiliyoruz ve yine onların sayesinde iç mekandaki sonsuzluk hissine ulaşabiliyoruz. Nitekim kitabı henüz okumadan mekana girer girmez Rıza şu meyanda bir yorum yaptı yapının ihtişamı bizi öyle bir içine alıyor ki otomatikman kubbeye bakmaya yöneliyoruz. Aslında sonradan anladım ki bu etki Doğuya ve Batı’ya eklemlenen yarım kubbelerin marifetiymiş. #ayasofya #hagiasophia #historicalplace #architecture #architecture_view #architecturelovers #travel #travellovers #instagram #vsco #vscoturkey #vscocam #vscoedit #vscogram #vscocam #lifestyle #istanbul #istanbuldayasam

107 Likes, 3 Comments – @amatorinsanoglu on Instagram: “Ayasofya’yı tamamlayan kişi isidoros döneminin en iyi geometri bilimcisiymiş. Hatta Platonun…”


Puanla

0 puan
Oyla Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Yorumlar

0 Yorumlar

Sosyal Medyayı Sallayan Son Akım: İnsanları Kaybetme Şakası

Demet Akalın’dan Sonra Şimdi de Aleyna Tilki’ye Haciz Şoku!