in

Ayşe Arman isyan etmiş “Yeteeeeeerrrr” diyerek. Sizce de, yetmedi mi?

Ayşe Arman yazısında rakamları ele almış, okuduğumuzda tüylerimiz diken diken oldu. 2016’da Adli Tıp’a gelen çocuk cinsel istismar vaka sayısı 40.064. Bu vakalardan sadece 13 bini ceza almış. Çocuk istismarı çok mu önemsiz? diyor. Neden çözülmüyor diye soruyor. Ayşe Arman’a katılmamak elde değil.

İşin diğer bir gerçeği kanunlarımızın esnekliği. Bu durum çocuk istismarcısı sapıkları savunan avukatların her türlü açığı kullanarak sapığı kurtarmasına veya daha az ceza almasına yol açıyor. Bunu da para için yapıyorlar. Para için bir çocuğun hayatını, yaşadığı iğrençliği örtbas etmeye çalışmak ne derece meslek ahlakına ve insanlığa sığmaktadır. Takdirini size bırakıyoruz. Her meslekte olduğu gibi avukatların da şerefli ve haysiyetli olanı değerlidir. Çok yakın zamanda haysiyet ve şereften nasibini almamış avukatlar tanıdı bu ülke. Bu topraklar için şehit olmuş  evladımızı şehit olduğunu bildiği halde icraya verme edepsizliğini gösteren bir kadın avukat tanıdı bu ülke (yaptığı olayın vehametini sorgulamayacak kadar akıl eksikliği olan birine avukatlık gibi onurlu meslek yaptırmamalı). Bu olayın iğrençliği toplumu ne kadar rahatsız ettiyse çocuklarımızın ırzına geçen vahşi, cani insanların kurtulması için uğraş vererek mesleğini ayaklar altına alanlara da göz açtırmamalı bu toplum. Eğer bir avukat böyle bir davayı bile bile iş olarak kabul ediyorsa, mertebe itibariyle o caniden hiç bir farkı kalmamış demektir. Çocuk istismarcılarına başta hukukçularımız tepki göstermeli, meslek haysiyetlerini, şereflerini ayaklar altına almamalı. Caydırıcı olması için bu tarz suçlarda cezaların indirimden muaf tutulması, idam dahil en üst cezaların verilmesinin yasal olarak yolunun açılması gerekmektedir.

Devletimiz cinsel istismar sapıklarıyla ilgili gerekli yasal çözümü üretecek ve bu canilere göz açtırmayacaktır. Bu konuda inancımız tam. Ama bunu yapabilmek için sadece Ayşe Arman değil, başta avukatlar olmak üzere bütün yazarların ve bütün toplumun aynı duyarlılıkta tepki göstermesi gerekmekte. Tepkiler ne kadar çoğalırsa çözüm daha da hızlı olacaktır. Ayşe Arman’a çok teşekkür ediyoruz.

?Cumhurbaşkanı’na, Adalet Bakanı’na, Kadından Sorumlu Aile Bakanı’na… Diğer tüm bakanlara… Yasa koyuculara… Uygulayıcılara… Barolara Savcılara, hakimlere Sesleniyorum… Bu çığlığı duyun! Ve bir şey yapın! ?Bu ülkenin her yerinden cinsel istismar, aile içi cinsel istismar, kadına ve çocuğa tecavüz haberleri yükseliyor. Her gün yazıyoruz, çiziyoruz. 2016’da Adli Tıp’a gelen çocuk cinsel istismar vaka sayısı 40.064!!! Bunun sadece 13 bini ceza almış, geri kalanı beraat etmiş… Olacak şey mi????? 40 bin! 40 bin çocuğun hayatı kaydırıldı!!!! ?Bu ülkedeki en vahim meselelerden biri bu. Üstelik partiler üstü bir durum. Siyasi değil, insaniiii… ?Bu kadar zor mu çıkıp sert bir dille, bunun bir rezillik olduğunu, sapıklık olduğu, kabul edilemez bir cinsel suç olduğunu, buna kalkışan istismarcıların, çocuklara, kadınlara zülm edenlerin en ağır cezayı alacağını söylemek… Hiçbir şekilde affedilmeyeceklerini, cezalarının hafifletilmeyeceğini eklemek… ?Neden Sayın Erdoğan her konuda yorum yapıyor da… Bu konuda yapmıyor… Ben anlamıyorum. Gerçekten anlamıyorum. Önemsiz bir mesele mi? Ben safım galiba; ben, onun isterse çözebileceğini bile düşünüyorum. Bütün dünyaya kafa tutuyor, sapıklara mı tutamayacak???? #yazınındevamıprofildekilinkte …………..????……………. Hamiş: Bu yazıyı yazarken Bakanlar Kurulu’nın açıklamasından haberim yoktu. Çocuklara karşı cinsel suçlarla mücadele için pek çok bakanlığın dahil olduğu bir komisyon kurmuşlar. Cezaları artırma çalışması başlatmışlar. Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, ‘Sadece bizle olmaz! Ev, ev- sokak, sokak hep birlikte mücadele etmeliyiz!’ diye açıklama yapmış. Olumlu bi gelişme. Hepimize hayırlı olması dileğiyle. Bu konuyla ilgili de röportaj yapmak, gelişmeleri sizinle paylaşmak isterim…

15.8k Likes, 479 Comments – Ayse Arman (@armanayse) on Instagram: “?Cumhurbaşkanı’na, Adalet Bakanı’na, Kadından Sorumlu Aile Bakanı’na… Diğer tüm bakanlara… Yasa…”

Cumhurbaşkanı’na, Adalet Bakanı’na, Kadından Sorumlu Aile Bakanı’na… Diğer tüm bakanlara… Yasa koyuculara… Uygulayıcılara… Barolara Savcılara, hakimlere Sesleniyorum… Bu çığlığı duyun! Ve bir şey yapın! Bu ülkenin her yerinden cinsel istismar, aile içi cinsel istismar, kadına ve çocuğa tecavüz haberleri yükseliyor. Her gün yazıyoruz, çiziyoruz. 2016’da Adli Tıp’a gelen çocuk cinsel istismar vaka sayısı 40.064!!! Bunun sadece 13 bini ceza almış, geri kalanı beraat etmiş… Olacak şey mi????? 40 bin! 40 bin çocuğun hayatı kaydırıldı!!!! Bu ülkedeki en vahim meselelerden biri bu. Üstelik partiler üstü bir durum. Siyasi değil, insaniiii… Bu kadar zor mu çıkıp sert bir dille, bunun bir rezillik olduğunu, sapıklık olduğu, kabul edilemez bir cinsel suç olduğunu, buna kalkışan istismarcıların, çocuklara, kadınlara zülm edenlerin en ağır cezayı alacağını söylemek… Hiçbir şekilde affedilmeyeceklerini, cezalarının hafifletilmeyeceğini eklemek… Neden Sayın Erdoğan her konuda yorum yapıyor da… Bu konuda yapmıyor… Ben anlamıyorum. Gerçekten anlamıyorum. Önemsiz bir mesele mi? Ben safım galiba; ben, onun isterse çözebileceğini bile düşünüyorum. Bütün dünyaya kafa tutuyor, sapıklara mı tutamayacak???? #yazınındevamıprofildekilinkte ………………………… Hamiş: Bu yazıyı yazarken Bakanlar Kurulu’nın açıklamasından haberim yoktu. Çocuklara karşı cinsel suçlarla mücadele için pek çok bakanlığın dahil olduğu bir komisyon kurmuşlar. Cezaları artırma çalışması başlatmışlar. Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, ‘Sadece bizle olmaz! Ev, ev- sokak, sokak hep birlikte mücadele etmeliyiz!’ diye açıklama yapmış. Olumlu bi gelişme. Hepimize hayırlı olması dileğiyle. Bu konuyla ilgili de röportaj yapmak, gelişmeleri sizinle paylaşmak isterim…

15.8k Likes, 479 Comments – Ayse Arman (@armanayse) on Instagram: “Cumhurbaşkanı’na, Adalet Bakanı’na, Kadından Sorumlu Aile Bakanı’na… Diğer tüm bakanlara… Yasa…”

Puan ver

Yasemin Sakallıoğlu (Yasemoz88) sosyal medyayı sallayan oyuncu

TRT Haber, Şehit Ömer Halis Demir için "İyiki Doğdun Kahraman" Klibi Hazırlamış