in

AşkAşk

Başarı Nedir?

Başarı nedir sorusuna cevaplarımız var elbet. Sözlüğe göre başarının tanımı: Başarma işi. Muvaffakiyet. E hal böyle olunca biz de başarmak nedir onun anlamına da baktık. Başarmak: Bir işi istenilen biçimde bitirmek, muvaffak olmak. Böylelikle muvaffak kelimesi de eğer kullanmıyorsanız, artık bu tanımlarla hayatımıza girdi.

Mümin Sekman der ki; “başarı yalnız yapılabilecek bir şey değildir. Başarının tanıkları olması gerekir” der.

Mümin Sekman, kendi instagram hesabından paylaştığı, başarının en saf halini bizlere gösteren video’nun altında da başarının kesin ve net tanımını yapıyor.

Başarı şaşırmak ve şaşırtmaktır. Bir de başarının tanımı göreceli değil artık!

Hepimiz güzel şeyler başarmak için doğarız ama çoğumuz bunu zamanla unuturuz! Benim işim size bunu hatırlatmak:) Yazar @pdrayildiz ın sayfasında gördüm bu videoyu. En saf haliyle başarıyı tarif ediyor. Başarmak nedir? Başarmak şaşırtmaktır! Limit Sizsiniz kitabımda şöyle yazmıştım: “Başarmak şaşırtmaktır! Yapabildiklerinizle, kendinizi ve başkalarını hayret içinde bırakmaktır. En son yaptığınız kimseyi şaşırtmıyorsa, kariyer patinajı yapıyorsunuz demektir. Monotonlaşma başarının ölümüdür.” Videoya dönelim. Çocuk malzemelerle “yüksek bir kule” yapmaya çalışıyor. Etraftaki insanlar ise, başarının tanıkları. Bu insanlar olmazsa, başarı da olmuyor. Başarı öpücük gibidir, kendi başınıza yapamazsınız:) Etraftakiler başarının jürisi. Başarı onların gözü üzerinde kurulur. Çocuk malzemeleri üst üste koyuyor. Görüyor ki, düşmeden duruyorlar. Önce kendisi şaşırıyor, sonra ailenin de şaşırdığını görünce, neşesi ikiye katlanıyor. Sonra el yükseltiyor! Biliyor ki, başarmak şaşırtmaktır! Bir tuğla daha koyuyor. Her nasılsa, yine kulesi devrilmiyor. Yine önce şaşırıyor ve coşku dolu duygular yaşıyor. Sonra hemen diğer insanların tepkilerine bakıyor. Çevredeki insanların daha güçlü alkışladığını görünce sevinçten deliye dönüyor. Olimpiyat kazanmışcasına sevinç çığlıkları atıyor. Büyüyüp Olimpiyat kazandığında bile bu kadar sevinemez, çünkü işi gücü başarılı insanlara tevazu terörü uygulamak olanlar hemen ona yaylım ateşi açarlar:) Özetle, en saf haliyle bireysel başarı bu videodaki gibidir. 1- Daha önce yapamadığını yapabilir hale gelmek. 2- Aldığı sonuçlarla kendini ve çevredekileri şaşırtmak. 3- Sürekli el yükselterek, daha ileriye, daha yükseğe, daha hızlı gitmek. Tüm bunların, stres altında ezilmeden, karakteri ve kabiliyetiyle uyumlu bir kariyer seçerek neşeli bir şekilde yapabilmek. Şimdi bırakın kafanızı karıştıran ” başarı görecelidir, kime göre neye göre başarı” gibi sözleri. Bu çocuk kadar saf ve net bir şekilde iş başarınıza baktığınızda, kendi en iyinizi bulacaksınız. Günümüzde başarının en büyük düşmanı kaynak yetersizliği değil, başarıya dair kafa karışıklığıdır. Düşüncede, dilde ve eylemde berraklık güzeldir.

1,864 Likes, 28 Comments – Mümin Sekman (@muminsekmanofficial) on Instagram: “Hepimiz güzel şeyler başarmak için doğarız ama çoğumuz bunu zamanla unuturuz! Benim işim size bunu…”

Videodaki çocuk, aslında içimizde. Büyüdüğümüz için dışarı yansıtmıyor olabiliriz ama içimizde başarıya sahip olduğumuzda, taklalar atan, dans eden bir çocuk var.

Hadi içimizdeki o çocuğa sevinç çığlıkları attıracak bir başarıya imza atalım… Unutmayın hepimizde o potansiyel var.

Puanla

0 puan
Oyla Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Yorumlar

0 Yorumlar

Yine Geldi Pazartesi Sendromu !

Flaş Flaş Flaş! LGS Açıklandı! Yeni Sistemin Sonuçları Nasıl Karşılandı!