in

Ben Onu Biliyorum Yağğğğ:)

Bitcoin son zamanlarda yatırımcılarını hüsrana uğrattı fakat yeniden yükseleceğine dair söylentiler de ortalıkta dolaşıyor. 2017 temmuzda blogumda yazmış olduğum yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. O zamanki bitcoine bakış açısımla şimdiki arasunda dağlar kadar fark var. Bakalım siz de benimle aynı fikirde misiniz?

“Dün bir arkadaşımla piknikte sohbet ediyoruz. Blogumdan bahsettik. Bir şeyler yazıyorum ya çılgın gibi anlatıyorum herkese. Bırak da okusunlar di mi. Yok yazanları da anlatıyorum 🙂 Ama mottomuz neydi? Bilgi paylaştıkça artardı. Tabi biliyorsan 🙂

Ethereum ile ilgili yazdığım yazıdan bahsettim. Bitcoinden sonra icat edilmiş, dijital para, yok efendim çok büyük vurgun yapmışlar da anlatıyorum da anlatıyorum. ‘Hakketen ya bitcoini ben de duydum ama ne olduğunu bilmiyorum’ dedi. Sen biliyorsan anlatsana biraz dedi. Bunu gerçekten merak ettiği için soruyordu. Sadece öğrenmek istiyordu. Biliyorum canım bilmez olur muyum(!). O kadar duydum. Yazdığım yazının içinde geçti. Gerçekten ne olduğunu biliyorum(!).

Bitcoin şey işte var ya hani dijital para. Eeee? İşte dolar gibi onun da bir değeri var. Yani? Peki… Nereden alınır? Nasıl alınır? Kimler alır? Neden alınır? Bitcoinle alışveriş yapılır mı? Nerede tutulur? Kime satılır? Ben biliyorum havaları yaptıktan ve soruya da doğru düzgün cevap veremedikten sonra aklımdan bunlar geçti. E sonuç olarak benim de arkadaşımdan çok bir farkım yokmuş. Sonra diğer mottom tuttu ellerimden. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp 🙂 Hemen oturdum hem kendim için hem de sizler için araştırdım. Bir şeyler derledim. Umarım hepimize faydalı olur.

Bitcoin, İngilizce “Bit” ve “Coin” kelimelerinden oluşur. Bit kelimesi “bilgisayarlarda kullanılan verileri ifade etmekte kullanılır” fakat burada sanallığı vurgulamak için kullanılmış, Coin kelimeside “para, bozuk para” anlamına gelmektedir.

Bitcoin, fiziksel olarak var olmayan, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmaya olanak sağlayan dijital bir para birimidir.

Bitcoin, hiç bir banka ve hükümete bağlı olmayan, tüm dünyada dolaşan bir para birimidir.

Bitcoin ile, yatırım yapabilirsiniz, bitcoin ile satış yapan internet sitelerinden alışveriş yapabilirsiniz, bitcoin ile ödeme yapılmasını sağlayan restoranlar bile varmış(!), dünya üzerinde herhangi birine para transferi yapabilirsiniz… vs.

Bitcoin’ in avantajları para arzı, yazılım ve sistem kullanıcılarının anlaşması üzerinden gerçekleştiği için, herhangi bir hükümet, banka, organizasyon ya da şahıs tarafından manipüle edilemez. Bitcoin sisteminde oluşan kısıtlı enflasyon, ağın güvenliğine yardımcı olan kullanıcılara (madencilere) eşit şekilde dağıtılır.

Bitcoin işlemlerini cüzdanlarla yapmak mümkün olduğundan, ayrıca kimlik belirtmeye gerek kalmaz. Bu durum avantaj gibi görünse de yasa dışı para akışının önünü açar.

(alışveriş yaparken kimlik belirtmemek coo xoştur ema benana, ben yasa dışı değilim ki)

Peki Bitcoin nasıl çalışır?

Yeni bir kullanıcı olarak teknik detayları anlamadan da hemen başlayabilirsiniz. Bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza Bitcoin cüzdanını yükledikten sonra ilk Bitcoin adresiniz yaratılacak ve ihtiyacınız olursa yenilerini yaratabileceksiniz. Bu adresleri herkesin görmesini sağlayarak arkadaşlarınızın size ödeme yapmasını ve tersini sağlayabilirsiniz. Yani elektronik posta sisteminin oldukça benzeridir fakat Bitcoin adresleri sadece bir işlem için kullanılmalıdır.

Bitcoin’in dolar gibi bir değeri vardır. Alıp satarken o değeri Türk Lirasına çevirerek işlem yaparsınız. Örneğin bu gün bir bitcoin’in değeri 1 BTC = 9.763.33 TL’dir. Yani 2 BTC’n varsa hadi yine iyisin :)”

Puan ver

Bu özellikler sizde de varsa dahi olabilirsiniz !!

Bu da geçer Ya Hu !!!