in

Bir Kez Bile Tadına Bakmadıysanız Sizin İçin Üzgünüz

Bütün zamanların damaklarda iz bıraktığı efsane tatlar var.

Bir dönem var ki çok şeyin olmadığı, az şeyle büyük mutlulukların yaşandığı bir dönem. Bu dönem hazır gıdanın az, ev yemeklerinin çok olduğu bir dönem. Bu dönem bakkala giden çocukların nefsini çekebilecek bir elin beş parmağı kadar abur cuburun olduğu bir dönem. Bu dönem her zaman alınmayan, alındığında ise damakta bıraktığı zevki bütün hücrelerin hissettiği bir dönem.

O dönemin tatlarından mahrum kaldıysanız sizin için üzgünüz.

Günümüzde market rafları tıka basa hazır gıda dolu. Geçmişte kaymaklısı lüks olan bisküvinin şimdi onlarca çeşidi var. Bu kadar çeşidin olduğu günümüzde sadece çocuklar değil hiç kimse yediklerinden zevk almıyor. Çeşit azken daha çok mutluyduk, çeşit çoğaldı mutluluk azaldı.

Sahip olduklarımızın sayısı çoğaldıkça değeri azalıyor demek ki. Kendimizi mutlu hissedebilmek için sahip olduklarımızın az ve öz olması yeterli.

Geçmişte iki sade bisküvi arasına sıkıştırılmış lokum, günümüzde ki en pahalı tatlıdan daha büyük mutluluk verirdi. Yöresine göre sıktırma, püskevit, kıstırma gibi isimleri vardı. Ama tadı her yerde aynıydı. Bir zamanların enerji kaynağı ve en güzel tadıydı. O mükemmel tadın sebebi basit ve sade oluşunda gizliydi.

Günümüzde çikolata, gofret, kek gibi adınıza gelen hangi tatlıyı alırsanız alın önce içinde ne var diye ambalajını okuyoruz. He türlü katkı maddesi olmasına rağmen çekinmeden yiyoruz.

Peki, bir zaman çocukların gönlünde taht kurmuş bisküvi arası lokum öyle mi? İki bisküvi arasına sıkıştırıp, gönül rahatlığıyla yerken mutluluktan uçmadık mı?.

Bugüne kadar iki bisküvi arasına lokum sıkıştırıp yemediyseniz gelmiş, geçmiş en büyük tatdan mahrum kaldınız demektir.

Puan ver

Zeigarnik Etkisi

Pronoyak mısın ? Paranoyak mı ?