in

Dijital Detoks

Detoks Nedir ?

Detoks, vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmaktır.Özetle detoks diyetinde vücuttaki toksinler atılır. Bunu gerçekleştirmek için de detox diyeti yapılır. Bu diyette kırmızı et, balık, süt, süt ürünleri, ekmek ve tahıl ürünleri gibi gıdalar kesinlikle tüketilmez.

 

 

Peki ya Dijital Detoks Nedir?

Ay amma da yeni kelimeler giriyor değil mi hayatımıza 😀 Şimdilerde de yeni moda Dijital Detoks. Günümüzün kaç saatini telefona bakarak geçiriyoruz ? Ben söyleyeyim neredeyse tüm zamanımızı. Düşünsenize arkadaşımızla buluşmaya gitmişiz, arkadaşımız bir ellerini yıkamaya gitti. Hemen sarılırız telefonumuza. Ya da durakta otobüs bekleriz , Hemen elimiz gider telefona. Yani her boşluğumuzu artık telefonlar dolduruyor. Saniyelik boşluğumuz varsa bile hoop hemen bakarız. Mesela evdesiniz hiç başka odada bıraktınız mı telefonunuzu ? Aman ölürüz 😀 Ya da uyurken telefonu salonda bırakıp mı yatarız ? Yooo bildiğiniz koyun koyuna yatıyoruz telefonlarımızla. Ben bunların ne kadar zararlı olduğunu yazıyorum da bakmayın ben de böyleyim. Yani hepimiz zehirlendik artık. Kurtulamıyoruz.

Arkadaşlarımızla buluşuyoruz sözde. Herkes kendi cep telefonuyla meşgul. Ya nerede o eski sohbetler? Herkes o kadar bağımlı ki. Ben mesela kız arkadaşımla buluşmuşum, bir şeyler anlatacağım duygularım tavan yapmış , paylaşmak istiyorum .. Arkadaşım elinde telefonuyla oyun oynuyor ve diyor ki “sen anlat Nesli kulağım sende”. Sen bende değilsen kulağını ne yapayım?sonra konuşasım bile gelmiyor. Çünkü karşındaki farkında olmadan sana değer vermiyor. Ya senin oyunun mu daha önemli ? para mı kazanıyorsun bundan , E niye buluştuk madem senin “oyun oynama” işin vardı. İstemiyorsan da neden buluşmaya geldin ? İnsan konuştuğunda dinlendiğini bilmek ister. Onaylanmak , farklı bakış açısı ile yorumlanmak ister. Ben beni aydınlatan , yorumlayan insanlar olsun isterim hayatımda. Telefon mu ben mi ? mi diyeyim illaki . Geldiğimiz duruma bak..

İnsanlık 4. Maymunu Buldu ! O artık ne Görüyor Ne Duyuyor Ne Biliyor Ne de Konuşuyor !!!

Esas sıkıntı gerçek hayatta değil, sanal hayatta yaşamamız. Sanal dünya aşığı olduk hepimiz. Bir yere gidiyoruz mesela. Gerçekten orada huzur bulduğumuz için mi gidiyoruz yoksa o yerde “check-in” yapmak,resim çekip “bakın bakın ben buradayım ” demek için mi ? Ya resmen sosyal medyanın kuçu kuçusu olduk. Yaşamımızı onlar belirler oldu.

Eskiden herkes her yere giderdi ama kimsenin haberi olmazdı. Eee bu insanlarda yaşadı, genç oldu, öldü falan ? Onlar nasıl yaşadı. Çünkü bunların hiç birine alıştırılmadılar. Teknoloji yoktu belki ama hiç değilse sanal değil gerçek hayatı yaşıyorlardı. Saatlerce sohbetlerin edildiği, duyguların mektuplara yazıldığı o günler .. Whatsapp mı vardı , mektup vardı tabi 🙂 Kaç takipçin var , yok ne zaman online olmuş yok .. Derdimize bakar mısınız yok mavi tik mi oldu yok çift tik oldu gördü de okumadı 😀 Eskiden insanlar buluşunca bile atıyorum dermiş ki 1 hafta sonra aynı yerde aynı saatte. Ya da erkekler sevdiği kızı ancak düğünlerden düğüne falan görebilirmiş .. Ey gidi .. Biz de oturup tik’l erin hesabını yapalım..

Ben bu yazıya aşık oldum ! “Instagramda Ünlü olmak , Monopoly oyununda zengin olmakla Aynı” diyor .

 

Her neyse zehiri yedik bir kere. Nasıl arınacağız? İşte yeni moda bu . Bu zehiri akıtmak için DİJİTAL DETOKS yapılıyor. Yani Telefonun , internetin olmadığı yerlere gidip tatil yapıyorsunuz. Telefondan uzak yaşıyorsunuz bir kaç hafta. Peki siz 1 gün telefonsuz yaşayabilir miydiniz ?

 

Puan ver

Bill Gates Açıkladı !! İşte Dünyanın En iyi 10 Öğretmeni.. İlk 10’da Türk Öğretmen de var !!!

Samsung Galaxy S9 / S9+ Geliyor