in

AlkışAlkış

Dünyada Yapay Kıta İstemiyorum! Durum Tahmin Edilenden Vahim!

Dünyada Yapay Kıta İstemiyorum! Durum Tahmin Edilenden Vahim!

Belki komik bir reklam deyip geçtik fakat aslında ne kadar işler acısı bir halde olduğumuzun göstergesi idi bu reklam filmi. 7. Kıta İstanbul Bienali Tanıtım Filmi:

7. KITA TEMSİLCİSİ İSTANBUL’A GELDİ – 16. İSTANBUL BİENALİ İÇİN İLGİNÇ TANITIM

europeasia #istanbulbienali #yedincikıta 7. KITA TEMSİLCİSİ İSTANBUL’A GELDİ – 16. İSTANBUL BİENALİ İÇİN İLGİNÇ TANITIM – 16. İstanbul Bienali’ni bu yıl Büyükada’da da ziyaret edebilirsiniz. Abone olmak için: http://bit.ly/europeasia Please subscribe: http://bit.ly/europeasia Kaynak: #istanbulbienali #yedincikıta #koçholding https://twitter.com/RTErdogan https://twitter.com/dbdevletbahceli https://twitter.com/kilicdarogluk https://twitter.com/meral_aksener https://twitter.com/T_Karamollaoglu Twitter: https://twitter.com/EuropeAsiaTV Instagram: https://www.instagram.com/europeasia.tv/ Facebook: https://www.facebook.com/europeasia.c…

https://www.youtube.com/watch?v=SNNKzcvtuUA

E tabi duyarlı hikaye anlatıcımız Barış Özcan durur mu? Konuyla ilgili bilgi dağarcığımıza katkıda bulunmak için araştırmış ve bir video çekmiş. Hem bienal neden düzenlendi kısmında da bizi aydınlatmış.

YEDİNCİ KITA

Pasifik Okyanusu’nda Türkiye’nin 5 katı büyüklüğündeki alanda ne var? YEDİNCİ KITA temalı 16. İstanbul Bienali MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi ve Büyükada’da gerçekleşecek ve tüm bu mekânlarda 10 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Ücretsiz davetiye için http://bit.ly/istanbulbienali16 sitesinde başvuru formunu dolduran sanatseverlere sergi mekânlarına girişlerini sağlayacak bir karekod gönderilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=Ot0vYkRT1Mg

Öncelikle şu konuda kendimizi ikna edelim. Bir ben plastik kullanmasam Dünya mı kurtulur? Evet kurtulur! Çünkü daha temiz bir dünya için önce BEN değişmeliyim sonra da ÇEVREM’i bilinçlendirmeliyim. Bu bir dalga gibi tüm dünyaya yayılır. Çünkü durum gerçekten vahim! Unutmayın çocuklarımıza bıraktığımız dünyada çocuklarımız balık yerine plastik yerse hastalıklar daha önüne geçilemez bir hale gelir.

PLASTİK KULLANIMINI NASIL AZALTABİLİRİZ

  1. Plastik çatal, kaşık kullanmayacağız. Onun yerine paslanmaz çelikten çatal, kaşık kullanacağız.
  2. Plastik pipet kullanımından vazgeçeceğiz. Eğer birileri kullanmak zorunda kalıyorsa onun da alternatifi muhakkak vardır.
  3. Alışverişe giderken alışveriş çantalarımızı yanımızda götüreceğiz.
  4. Ofiste plastik ya da içi plastik film kaplı karton bardaklar yerine kendi bardaklarımızı götürerek çayımızı, kahvemizi tüketeceğiz.
  5. Plastik şişeden su tüketmek yerine cam şişeden su tüketeceğiz.
  6. Bulaşık ve çamaşır deterjanları ile sıvı sabunların ambalajlarını yeniden kullanacağız. Bunun için deterjan ve temizlik malzemelerinin satılan büyük boy yedek şişelerini alıp küçük şişelerimize doldurursak hem kullanımı kolay olur hem de az plastik tüketmiş oluruz. 
  7. Kulak temizleme çubuklarını ihtiyacımız kadar kullanacağız ki kulak temizleme çubuklarının da sağlıksız olduğunu duymuştuk.
  8. Plastik ambalajları kullandıktan sonra geri dönüşüme göndermeden önce evimizde yeniden değerlendireceğiz. Kullanım ömürlerini uzatacağız. Plastik ambalajlardan çiçekler için çok şık saksılar ya da sokak hayvanları için su ve mama kapları yapacağız. Böylelikle yaşama yaşam vermiş olacağız.
  9. Kullandığımız plastikleri atık olarak görmeyip plastiklerin döngüsel ekonomide geri dönüşümün en önemli ham maddelerinden biri olduğunu unutmayarak, atık endüstrimiz için geri dönüşüm kutularına atacağız.
  10. Microbead içeren kozmetik ürünlerini almayacağız. Microbead; boyutu 5mm geçmeyen mikro plastiklere denir. Polietilenden üretilen bu maddeler kozmetik ürünlerinde bulunmaktadır. Bu küçük ama çok tehlikeli maddelerin bulunduğu kozmetik ürünleri tüketmeyeceğiz.

Barış Özcan’a ve İstanbul’daki Yedinci Kıta İstanbul’da Bienali’ni düzenleyenlere ve bu bienale katkı sağlayan tüm sanatçılara çok önemli bir şey borçluyuz! Borcumuz ise; dünyanın geleceğini kurtarmak için plastik tüketimini azaltmak!

Dikkat çeken başka bir çevre eylemi ise için linki tıklamanız yeterli: https://sosyalpopi.com/norm-ender-fidan-challenge-kampanyasi-baslatti-bir-cok-unlu-kampanyaya-destek-verdi/

Bahar Çelik tarafından yazılmıştır.

Gazetecilere Saldıran Reynmen

Reynmen Gazetecilere Neden Saldırdı? Yoksa Şöhret Onu da Bozdu mu?

Milyonerler Öneriyor

Milyonerler Öneriyor: Zengin Olmak İstiyorsanız Almanız Gerekenler