in

Gıda Dedektifi, Dur Durak Bilmeyen Gıda Terörüne Ait Gerçekleri Açıklıyor.

Gıda Dedektifi, Dur Durak Bilmeyen Gıda Terörüne Ait Gerçekleri Açıklıyor.

Terör denilince akla silahlı örgütlerin yaptığı eylemler geliyor. Terör dünya kuruldu kurulalı var ve dünyanın sonuna kadar insanların canını yakmaya devam edecek. Yakın zamana kadar terörü bu anlamda biliyorduk. Ta ki! “gıda terörü” ismi gündemi meşgul edinceye kadar. Böyle bir terörün varlığını öğrenince dikkat kesildik. Gıda terörünün insanlara ne kadar büyük zarar verdiğini öğrendiğimiz gün silahlı terörün gerçeklerini rafa kaldırıp, yediklerimizi sorgulamaya başladık. Her iki terör de insanları canından ediyor.

Bu son birkaç aydır yaptığımız kaçıncı gıda zehirlenme paylaşımı bilmiyorum. Fakat son 1,5 ay içinde tavuktan zehirlenerek hayatını kaybedenlere ilişkin ikinci paylaşım oldu. Hatta bir gencimizin tavuklu pilavdan zehirlenmesi paylaşımımızda bu konuyu tartışan hatta bizi itham edenler olmuştu. Paylaşımlara, haberlere ve apaçık ortada olan gerçeklere şüpheyle yaklaşmamak için daha kaç ölüm haberi daha almalıyız? Kars’ın Sarıkamış İlçesinde Baraj inşaatında çalışan 200’e yakın işçi yedikleri tavuktan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. 2 işçi kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. 🔸İşçiler verdiği beyanatta; “Birkaç gündür zehirlenme hadisesi baş gösterdi. Önceki gün iftarda daha sonra sahurda yediğimiz tavuktan zehirlendiğimiz anlaşıldı” demiştir. Burada inanmak istemesek de, işçilerin iftarda yedikleri tavuktan zehirlendikleri ve muhtemelen aynı tavukların sahurda da kendilerine yedirildiği anlaşılmaktadır. Ölümcül hale gelen bu durum göstermektedir ki, işçilerin tükettiği tavuklardaki bakteri oranı artık yüksek seviyeye ulaşmıştır. 📌Bu vesileyle tekrar dile getirelim; 👉Tavuk tüketecekseniz güvenilir bir üreticiden alın, 👉Tavuğu pişirdikten hemen sonra tüketin, 👉Tavuğu tekrar ısıtmayın, 👉Tavuğu bekletmeyin, 👉Beklemiş tavuğu asla yemeyin. 👉Tavuk şakaya gelmez. #NeYediğiniziBilin

3,320 Likes, 170 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Bu son birkaç aydır yaptığımız kaçıncı gıda zehirlenme paylaşımı bilmiyorum. Fakat son 1,5 ay…”

Devletin görevi vatandaşlarını terörden korumak ve tedbir almaktır. Tarım ve Orman Bakanlığının gıda güvenliği, gıda kontrolü, menşei gibi uygulamaları aslında devlet eliyle gıda terörüne karşı alınmaya çalışılan tedbirler. Ama bu konuda devletin tedbir alması tek başına yeterli değil. Vatandaşın gıda endüstrisi, yedikleri ve içtikleri konusunda bilinçli olması gerekir.

Kek (%52) [Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Buğday unu, Yumurta, Glikoz-fruktoz şurubu, Bitter Çikolata (%5), Kakao, Nem verici (Gliserol), Tuz, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin poligliserol esterleri), Modifiye nişasta, Kabartıcılar (Sodyum Asit Pirofosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Koruyucu (Sorbik asit), Aroma verici, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Kıvam arttırıcı (Ksantan gam)], Sütlü Çikolata (%29) [Şeker, Kakao yağı, Peynir altı suyu tozu, Süt tozu, Kakao, Laktoz monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici (Vanilin)], Çikolata Krema (%17) [Glikoz-fruktoz şurubu, Bitter Çikolata (%19,8) [Şeker, Kakao yağı, Kakao, Laktoz Monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici (Vanilin), Sütlü Çikolata (%19,8) [Şeker, Kakao yağı, Peynir altı suyu tozu, Süt tozu, Kakao, Laktoz monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Aroma verici (Vanilin)], Şeker, Süt tozu, Peyniraltı suyu tozu, Nem Verici (Gliserol), Kıvam arttırıcı (Pektin), Tuz, Koruyucu (Sorbik asit), Asitliği Düzenleyici (Sodyum Hidrojen Karbonat), Stabilizörler (Trikalsiyum Sitrat, Trisodyum Sitrat, Potasyum Polifosfat)], Bitter Çikolata (%2) [Şeker, Kakao yağı, Kakao, Laktoz Monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Aroma verici (Vanilin)] Gördüğünüz tüm bu bileşenler; tek bir kekte! Gliserolden, modifiye nişastaya; Sorbik asitten Sitrik asite, Aroma vericiden Mısır şurubuna, Şekerden Ksantan gama ne ararsanız var. Gıda endüstrisi böylesi bir kimyasalı nasıl pazarlar? Tabii ki; haz, keyif ve mutluluk vurgusuyla. Ürünün yıllardır ünlülerle yaptığı reklamın vurgusu ise şu; Intense Krizim geldi. Siz kalp krizi geçirmediğinize şükredin! Ürünün reklam filmlerini Gıda Dedektifi farkıyla yayınladığımız Aslında Reklamlar videomuzdan profildeki link üzerinden izleyebilirsiniz. #NeYediğiniziBilin

24.7k Likes, 1,311 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Kek (%52) [Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Buğday unu, Yumurta, Glikoz-fruktoz şurubu,…”

Gıda konusunda vatandaşın ne yediğini sorgulamasını sağlamak, bilinçlendirmek ve yanlış uygulamaları yetkili mercilere bildirmek gibi anlamlı bir görevi üstlenen gidadedektifi sosyal medya hesaplarında ve web sitesinde yaptığı paylaşımlarla ilgi odağı oldu. Tabiri caizse milletin yarasına parmak bastı.

Düzeltme mevcuttur✏️Sofralarımızın vazgeçilmezi, olmazsa olmazı tartışmasız; Ekmek 🍞 Küçük bir çocukken başlayan “Ekmek yemezsen doymazsın” kabulü çerçevesinde bugün Türk mutfağındaki hiçbir yemek ekmeksiz yenmez mantığı oturmuş durumdadır☝️Birazdan yiyeceğiniz öğle yemeği veya akşam oturduğumuz sofrada yemeğin yanında mutlaka yenecek bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde birçok ekmek çeşidi piyasaya sürüldü. Biz sırayla, Beyaz Ekmek, Tam Buğday Ekmeği ve Çavdar Ekmeği’nin #glisemikindeks ve #glisemikyük oranlarını inceleyeceğiz. İlk sırada, Beyaz Ekmek var🔝 💬Beyaz ekmek, 100 gramında içerdiği 49 gr. Karbonhidrat ile gerçek bir karbonhidrat deposudur❗️Bunun haricinde 100 gramında 5 gr. Şeker barındırmaktadır❗️Glisemik indeks oranı çeşitli kaynaklarda 70,71 ve 72 olarak belirlenen ölçümler mevcuttur. Biz, 1995 yılında kurulan Sidney Üniversitesi’nin Glisemik İndeks Araştırmalar Merkezi’nin verilerini kabul ediyoruz. Buna göre, Beyaz Ekmek Yüksek Glisemik İndekse sahiptir⚠️İki dilim Beyaz ekmeği yemeğiniz ile yediğinizi varsaydığımızda, aldığınız Glisemik Yük 19,75 olacaktır. İki dilim ekmek bile vücudunuza yüksek şeker yükü yani glisemik yük yüklemek için yeterli olacaktır. Bu haliyle, tek dilim Beyaz Ekmek Düşük Glisemik Yük seviyesinde kalmakta olup, üst sınırdadır. Yani günlük olarak tek bir dilim ekmek yediğimiz takdirde vücudunuza aşırı bir şeker yükü yüklemezsiniz. Fakat, tek bir dilimde kalmak zordur. Beyaz ekmeğin tüketiminin azaltılması veya soframızdan tamamen kaldırılması kilo vermek isteyenler ve sağlıklı beslenmek isteyenler için faydalı gözükmektedir. 🔍Beyaz Ekmek Besin Değerleri (100 gr) 👉Şeker 5 gr. 👉Yağ 3,2 gr. 👉Protein 9 gr. 👉Lif 2.7 gr. #sağlıklıbeslenme #sagliklibeslenme #glisemikindeks #diyet #diyabet #şeker #sağlıklıyaşam #saglikliyasam #saglik #kanşekeri #glikoz #tip1diyabet #tip2diyabet #glisemikyük #diyet #ekmek #beyazekmek

257 Likes, 25 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Düzeltme mevcuttur✏️Sofralarımızın vazgeçilmezi, olmazsa olmazı tartışmasız; Ekmek 🍞 Küçük bir…”

Gidadedektifi Neler Yaptı?

gidadedektifi tarafından yapılan paylaşımlar sayesinde yediğimiz, bisküvi, çikolata, dondurma, gofret, fastfood, çerez, içecek, çorba, makarna, peynir, yumurta gibi aklınıza gelen gelmeyen bir çok gıdayla ilgili gerçekleri öğrendik. Öğrenmeye devam ediyoruz.

Daha önce farklı markalara ait bulyon ürünlerini incelemiştik. Sizlerden gelen mesajlar ve talepler doğrultusunda markette rastladığımız diğer ürünleri de incelemeye çalışıyoruz. Bugün Kent Boringer markasıyla satışta olan Tavuk suyu bulyon ürününü inceleyeceğiz. Ürünün ön ambalajında pişmiş bir tavuk ve yine tavuk görseli dikkat çekiyor. Ayrıca üründe Helal sertifikası olduğu belirtilmiştir. Peki bakalım tavuk görselleri ve Helal sertifikasıyla donatılmış bu üründe neler var. ▫️Ürünün içeriğine baktığımızda ilk iki sırada ilginç bir birliktelik görüyoruz; Tuz ve şeker. Öyle ki, ürünün 100 gr.’da 60 gr. Tuz ve 11,2 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Yani ürünün yaklaşık %72’sini bu iki bileşen oluşturuyor. Yani pişirdiğiniz yemeklere temel olarak bu iki bileşeni katmış oluyorsunuz. Başka bir deyişle 10 gr.’lık tek bir adet bulyonda günlük tüketmeniz gereken 6 gr. tuzun tamamı yer alıyor. Aynı zamanda tek bir adet bulyon 1,1 gr. Şeker içeriyor. ▫️Gelelim üründeki diğer bileşenlere. Üründe bu iki temel bileşenin yanısıra Aroma arttırıcı olarak Monosodyum Glutamat ve arkadaşları Disodyum İnosinat ile Disodyum Guanilat yer alıyor. Üründe ayrıca Tam hidrojenize Palm yağı bulunuyor. Yani “Ben margarin kullanmıyorum” diyerek göğsünü gerenler, bu ürünü kullanıyorsa bu iddialarını yeniden gözden geçirmeliler. Öyle ki, üründe Palm yağının margarin formu yer alıyor. Bir an için tavuk ürünü incelediğimizi unutmuştuk. Oysa ki, üründe tavuk aroma vericisi yer alıyor. Evet, yanlış okumadınız! Tavuk aromasından bahsediyoruz. Yani sentetik olarak üretilmiş tavuk kokusu ve tavuk tadından. “Peki tavuk yok mu?” diye soranlara da hemen cevap verelim; Tabii ki var! Ürün binde 1 oranında kurutulmuş öğütülmüş tavuk eti içermektedir. Yani 10 gr.’lık tek adet bulyonda 0,01 gr. tavuk etinden bahsediyoruz. Ama merak etmeyin; siz bu var ile yok arasındaki tavuk etini üründeki MSG, şeker, tuz ve tavuk aromasından dolayı hiç ama hiç yokmuş gibi hissetmeyeceksiniz. Üründe ayrıca Renklendirici olarak Amonyum Sülfit Karamel kullanılmıştır. Daha önce de söylemiştik; gıda endüstrisinde her şey bir illüzyondan ibarettir. #NeYediğiniziBilin

8,324 Likes, 296 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Daha önce farklı markalara ait bulyon ürünlerini incelemiştik. Sizlerden gelen mesajlar ve talepler…”

Çok kısa sürede sosyal medya hesaplarının toplamında 1 milyon takipçiye ulaşan gidadedektifi vatandaşın bu konuda büyük bir arayış içerisinde olduğunun gerçeği.

Önceki hafta bir takipçimizin uyarısı üzerine yaptığımız incelemede kg. fiyatı 100 ₺’ye satılan Pernigotti Dondurmanın geçen seneki içeriğiyle bu seneki arasında farklılıklar olduğunu tespit ettik. Geçen sene yine Temmuz ayında incelemesini yaptığımız ürün ile bu sene satışı devam eden ürünü bizzat yaptığımız tespitler üzerinden karşılaştırdık. Ürünün içeriğin ilk sırasında yer alan temel hammaddesinin değiştiğini gördük. Geçen sene ilk sırada Süt yer alan ürün, bu sene ilk sırada; Su içeriyor. ▫️Ürünün içeriğine baktığımızda diğer içeriklerin değişmediğini görüyoruz. Bu seneki içerikte Süt kremasının Şekerden önce yazıldığını yani oranının arttırıldığını anlıyoruz. Fakat buna rağmen ürün etiketinde üründeki süt yağı oranı geçen sene ile aynı oranda yani %3 olarak belirtilmiştir. Mevzuata göre dondurma niteliğinin süt yağına göre belirlendiğini belirtelim fakat ürünün süt içeriyor olması tabii ki dondurmanın kalitesi ve niteliğiyle ilgili bir durumdur. Bu haliyle kaliteli bileşenler içeren bu üründe süt yerine su kullanımına geçilmesi dikkat çekicidir. Bunun yanısıra yine ürünün besin değerleri tablosuna da geçen seneden bu seneye içeriğin değişmesine rağmen hiçbir değişiklik yansıtılmaması da ilginçtir. Tüm bunlar ürünün içeriği ve besin değerleri tablosuyla ilgili soru işaretlerini beraberinde getiriyor. ▫️Ürünün geçen seneden bu seneye içeriğinde değişmeyen ve ürünün kalitesini ortaya koyan önemli bileşenler olduğunu söyleyelim. Öyle ki, ürün İnülin yani Hindiba lifi, Vanilya ekstraktı ve Doğal vanilya aroması gibi önemli bileşenler içeriyor. İçerikte bir diğer dikkat çekici gelişme ise; üründe Kıvam arttırıcı olarak kullanılan Karragenan’ın içerikten kaldırılmasıdır. Öyle ki, 2018 yılında ayrıca Karragenan içeren ürünün bu sene içeriğinde Tara gam ve Keçiboynuzu gamı yer almaktadır. Ürünün süt içeriğiyle ilgili değişime ilişkin firmadan bir açıklama geldiği takdirde yayınlayacağız #NeYediğiniziBilin

5,960 Likes, 201 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Önceki hafta bir takipçimizin uyarısı üzerine yaptığımız incelemede kg. fiyatı 100 ₺’ye satılan…”

Kaliteli dondurmalarda kalite düşüyor mu?

Bugün Sivas’ta bulunan bir endüstriyel üretim çiftliğinden gelen videoyu yayınlamıştık. Videoda bir yumurta üreticisi kesintiye uğrayan ihracattan dolayı ekonomik sıkıntı çektiklerini ve tavuklara yem veremediklerini belirtiyor, devletten yardım istiyordu. Videoda en dikkat çekici kısım ise, telef olan tavuğa yapılan muameleydi. Bugün bu videolarda devletten yardım isteyenler; çoğunlukla 3 no’lu endüstriyel yumurta üreticileridir. İlk olarak şunu belirtmek gerekiyor ki; biz Gıda Dedektifi olarak başından bu yana 3 no’lu endüstriyel yumurta üretim süreciyle ilgili tavrımızı net olarak ortaya koyduk. Daracık kafeslerde, refahtan bahsedilemeyecek ortamlarda yaşayan tavukların yumurta üretim sürecinin yasal fakat tamamen endüstriyel bir süreç olduğunu defaten söylemiştik. Geçen sene yürürlüğe giren mevzuat ile tüketici artık yumurtalar üzerindeki etiketlerle bir yumurtanın üretim yöntemini 0,1,2,3 no’lu takip kodlarıyla öğrenebilecek duruma gelmiştir. Bu da tüketici yönünden daha önce belki de fark etmeden tükettiği 3 no’lu endüstriyel yumurtaları tüketmeme gibi bir eğilimi ortaya koymuş olabilir. Bu haliyle hesabımız üzerinden yapılan yayınlar ve tüketicinin eğilimi düşünüldüğünde; geçmiş aylarda “1 aylık yumurtamız kaldı” diyerek zam yapmaya heveslenen bir sektörün şimdi “Yumurta satamıyoruz” diyerek devletten yardım istemesi ironiktir. Bu süreçte tavuk tüketiminin de yanlış politikalar ve gittikçe artan endüstriyel üretim süreçleri açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu süreç sonrasında da tüketici taleplerindeki eğilimlerin üreticiler tarafından iyi okunması gerekmektedir. Gelelim rakamlara; Bugün Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından Anadolu Ajansı’na yapılan açıklamada; Irak’a yönelik yumurta ihracatının kesintiye uğramasının sektörde sıkıntı yarattığı belirtilerek devlete çağrıyı yinelemiştir. Açıklamada; Mayıs ayında yumurta üretiminin geçen yıla göre arttığını, fakat ihracatın %41 azaldığı belirtmektedir. Bu haliyle 28 gün bekleme süresi olan yumurtanın fiyatının da iç pazarda düştüğü kaydedildi. TZOB Genel Başkanı ihracat kısıtlaması öncesi üretimin %85’ini Irak’a ihraç ettiklerini belirtti. #NeYediğiniziBilin

6,818 Likes, 327 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Bugün Sivas’ta bulunan bir endüstriyel üretim çiftliğinden gelen videoyu yayınlamıştık. Videoda bir…”

Irak’ın almadığı yumurtalar uygun olmayan şartlarda ülkemizde satıldı’

Önceki hafta bir veli tarafından gönderilen bu kantin fotoğrafında Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10.03.2016 tarih 28552893 sayılı “Okul Kantininde Satılacak gıdalar” konulu genelgeye aykırı olarak yüksek oranda şeker ve doymuş yağ içeren birçok abur cubur ile hazır kahve satıldığı açıkça görülüyordu. Ayrıca, raftaki ürünlerin haricinde kantinde kolilerce ürün de istiflenmişti. Yaptığımız CİMER başvurusu sonrasında şikayeti tarafımıza ulaştıran ve hiçbir şekilde kişisel bilgileri paylaşılmayan veli kimliği belirsiz kişiler tarafından aranarak; “CİMER’den arıyoruz. Şikayetinizi geri çekmezseniz 15.000 ₺ tazminat ödemek zorunda kalırsınız” gibi ifadelerle korkutulmuştu. Konuyu okul yönetimine taşıyan veliye bir takım belgeler gösterilerek satışların yasal olduğu yalanı uydurulmuştu. Sonrasında veli kimliği belirsiz kişiler tarafından çok kez daha aranarak, rahatsız edilmeye devam etti. Biz de CİMER’e yaptığımız başvuruda – önceden haber verilmeksizin – gidilerek kantinde yapılacak denetimin sonucunu bekledik. Önceki gün denetim sonucu tarafımıza ulaştı. Şikayetimiz üzerine; Küçükçekmece İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından İlgili okul Kantininde İlçe Sağlık, İlçe Milli Eğitim ve İlçe Tarım olarak yapılan komisyon denetiminde; 5996 sayılı yasa ve 10.03.2016 tarih 28552898 sayılı genelge kapsamında resmi kontrol gerçekleştirildiği tarafımıza bildirildi. “Yapılan denetimlerde işyerinde yasaklı ürünlere rastlanmamıştır. İşyerinde mevzuata aykırı bir duruma rastlanmamıştır.” ifadeleriyle söz konusu ürünlerin kantinde yer almadığı belirtildi. Kısacası; gözle gördüğümüzü kanıtlayamıyoruz. Önceden haber vermeden gidin diyoruz, anlatamıyoruz. Ama yine de iyi niyetli düşünüyoruz; bu ürünler kaldırıldı ve bir daha satılmayacak diyerek ümit ediyoruz. Aksi bir durumun tespitinde ise çocuklarımızın haklarını aramaya devam edeceğiz. Çocuklarımızın geleceğini tehdit eden her türlü unsura karşı topyekün mücadele etmeye herkesi davet ediyoruz. Kanun çıkartmak değil, denetlemek gerekiyor. Şikayet edeni tehdit etmek değil; şikayetini dikkate almak gerekiyor. Bu süreçte her türlü fedakarlığı yaparak şikayeti tarafımıza ulaştıran takipçimize teşekkür ediyoruz. #DenetimSizde

5,432 Likes, 316 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Önceki hafta bir veli tarafından gönderilen bu kantin fotoğrafında Milli Eğitim Bakanlığı’nın…”

Kantinler ne derece denetleniyor?

Altı üstü limonun suyunu sıkacaksınız. Bakın onun yerine gıda endüstrisi bize ne gibi bir alternatif sunuyor; Arıtılmış su, Aromatik yağlar, Doğala özdeş limon aroması, Limon aromalı bulanıklık verici karışım, Kinolin sarısı, Tartrazin, Allura Red, Sodyum Benzoat, Potasyum Sorbat. Bu yazdıklarımız; ambalajında Limon Sosu olarak isimlendirilmiş kimyasal karışım diyebileceğimiz ürünün dikkat çeken bileşenleridir. Üründe aromatik yağlar, limon aroması ve çok ilginçtir limon aromalı bulanıklık verici karışım yer alıyor. Ürünün limon suyu bulanıklığında olmasını istemişler belli ki. Üründe yazdıklarımızın yanısıra; Stabilizör ve Emülgatör gibi katkı maddeleri de mevcuttur. Ürün ayrıca üç farklı Renklendirici ve iki farklı Koruyucu içermektedir. Kinolin sarısı kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanıldığını biliyoruz. Aynı zamanda yüksek oranda maruz kalındığında ciltte alerjik tepkime riski oluşturduğuna ilişkin kaynaklar mevcuttur. Bileşenin ABD ve Norveç’te gıda kullanımında yasaklandığına ilişkin veriler de mevcuttur. Tartrazin ise gıda endüstrisinde; puding, pasta kremaları, dondurma, şekerleme ve reçel gibi geniş kullanım alanı olan bir kimyasaldır. Ürünün koruyucu maddelerle birlikte kullanımında çocuklarda hiperaktiviteye sebep olabileceğine dair çalışmaların olduğu görülmektedir. Son olarak; Allura Red. Allura Kırmızısı olarak da bilinen bu renklendirici sarı görünümlü bu üründe neden bulunuyor? Bilemiyoruz. Fakat Allura Kırmızısının bir azo boya yani gıda ve tekstil endüstrisinde kullanılan sentetik bir boya olduğunu belirtelim. Bu boyar maddenin de çocuklarda hiperaktiviteye sebep olduğuna dair çalışmalar da mevcuttur. Üründe bunların yanısıra Sodyum Benzoat ve Potasyum Sorbat olduğunu belirtelim. Her iki ürün de son derece tartışmalı ve güçlü koruyucu maddelerdir. Bugün peynir ve çeşitli içecekler olmak üzere birçok üründe bulunan bu koruyucu maddeler ile ilgili de sağlığa zararlarına dair pek çok bilimsel çalışma ve araştırma mevcuttur. Bu arada ürünün Helal ibareli olduğunu ve Türk Gıda Kodeksi’ne tabii ki uygun olduğunu belirtelim😒 Sonuç olarak; niyetiniz limonun suyunu sıkmaktı. Biraz canınızı sıkmış olabiliriz. Hakkınızı helal edin😊#NeYediğiniziBilin

9,378 Likes, 503 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Altı üstü limonun suyunu sıkacaksınız. Bakın onun yerine gıda endüstrisi bize ne gibi bir…”

Limon sosunun içerisinde bir tek limon yok!

#Repost @denetlecomtr ・・・ Bu şikayeti yayınlamaktan utanç duyuyoruz. Kamu sağlığını ve müşterilerini hiçe sayan bir anlayışla %30 indirim yapılan tavukların tamamında Son Tüketim Tarihi kısımları delinmiş, yırtılmış veya sökülmüştür. Bu konuya benzer birçok şikayeti daha önce yayınlamıştık ama bu fotoğraflar gelinen noktayı özetlemesi açısından ibretliktir. Bu #GıdaŞikayeti tarafımıza; “‪ Son kullanma tarihlerini sökmüşler ve %30 indirimle satışa sunmuşlar” ifadeleriyle gelmiştir. Şikayeti gerçekleştiren ve tarafımıza teyit amacıyla birden fazla fotoğraf ileten takipçimize teşekkür ederiz. @a101iletisim 🔺Söz konusu ürünlere ilişkin üretici firmaya storyler üzerinden yaptığımız iyi niyetli çağrıya karşılık olarak az önce tarafımızla iletişime geçen bir Gıda Mühendisi bizi @gedikpilicofficial firmasının sahibine şikayet ettiğini, böyle bir paylaşım öncesinde firmaya haber vermediğimiz için konunun hukuk birimine aktarılacağını açıkladı. Bir skandal ortaya çıkıyor, araştırma yapması gereken bir mühendis işgüzarlık yapıp firma sahibine şikayet ediyor. Tarafımızca firmaya sağduyulu bir çağrı yapılıyor fakat bir mühendis tarafından firma sahibinin adı kullanılarak baskı ve hukuki süreç tehditleriyle sindirme politikası uygulanıyor. Biz firmanın haklarını hukuk nezdinde aramasını heyecanla bekliyoruz. 🔺Firmanın marka yetkilisi, avukatı ve resmi hesap yöneticisinin talepleri üzerine söz konusu kişinin hesap bilgisi firmaya verilmiştir. Konunun gerek A101’deki etiket skandalı ve gerekse söz konusu mühendis boyutunda araştırılacağı tarafımıza iletilmiştir. Bilginize sunarız. #DenetimSizde

11.4k Likes, 698 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “#Repost @denetlecomtr ・・・ Bu şikayeti yayınlamaktan utanç duyuyoruz. Kamu sağlığını ve…”

Son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin satışı!

Çoğu zaman tarafımıza gelen “Ne Yiyeceğiz?” sorularına aslında hep aynı cevapları verdik; Gerçek olan gıdaları yemeliyiz. Fakat sorularda genel olarak talep edilen, alternatif bir endüstriyel ürün oluyor. Baştan beri hep aynı şeyi vurgulamaya çalışıyoruz; ürünleri marka bazlı değil, ambalaj veya reklamına göre değil; içerik ve besin değerlerine bakarak tüketip tüketmeyeceğimize karar vermeliyiz. Bundan da önemlisi, her türlü endüstriyel gıdanın aslında gerçek bir gıdanın taklidi ya da alternatifi olarak piyasaya sürüldüğü kabulüyle hareket etmek gerekiyor. ▫Bu açıdan bakıldığında; atıştırmalık olarak belki de en keyifli gıdalardan biri olan kuruyemiş ve kuru meyve incelemelerine hesabımızda zaman zaman yer vermeye çalışıyoruz. Bugün kavrulmuş bademi inceleyeceğiz. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan analiz veritabanı çalışmasından aldığımız bilgileri sizlerle anlaşılır ve net şekilde yorumlamaya çalışacağız. 25 gr. yani yaklaşık bir avuç kavrulmuş badem üzerinden inceleme yapıyoruz. ▫Bir avuç badem tüketildiğinde 150 kcal enerji veriyor. Bu kalorinin %79’unun yağdan geldiğini belirtelim. Bunun yanısıra %14 oranında Proteinden ve %7 oranında da Karbonhidrattan gelen bir enerjiden bahsediyoruz. Bir avuç kavrulmuş bademde 2,57 gr. Karbonhidrata karşılık olarak ise tam 3 gr. Lif bulunuyor. Bu haliyle, kavrulmuş badem tükettiğinizde kan şekeriniz dengede kalıyor ve yüksek lif oranıyla da daha uzun süre tok hissedebiliyorsunuz. ▫Kavrulmuş bademde bulunan yağlara baktığımızdaysa; doymuş yağ oranının tek avuç bademde 1 gramdan daha az seviyede olduğunu görüyoruz. Bunun yanısıra, toplam doymamış yağ oranı ise 11 gr. seviyelerine kadar çıkmaktadır. Kavrulmuş bademin tek avucunda 8 gr. Oleik asit bulunduğunu belirtelim. Oleikasit ise Omega-9 olarak bilinen ve zeytinyağında yoğun olarak bulunan ve kolesterol seviyesini düşüren bir yağ asididir. Aynı zamanda, tek avuç kavrulmuş bademde 2,7 gr. Omega-6 yağ asidi bulunmaktadır. Oleik asit olarak da blinen Omega-6 yağ asidi vücudumuzda sentezlenmeyen ve dışarıdan gıdalarla alınması gereken elzem yağ asitlerindendir. #NeYediğiniziBilin

3,519 Likes, 140 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Çoğu zaman tarafımıza gelen “Ne Yiyeceğiz?” sorularına aslında hep aynı cevapları verdik; Gerçek…”

Kavrulmuş Bademde Neler Var mış?

Bu sabah Twitter hesabımız “Gıda Şikayetleri” üzerinden yayınladığımız; 5996 sayılı yasaya aykırı şekilde kasada satılan tavuklarla ilgili paylaşımımı gün içinde Tuzla Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından dikkate alınarak işlem yapıldı. İlgili markete denetim yapmaya giden ekipler, kasadaki tavuk satışını paylaştığımız haliyle tespit etti. Ekipler, konuyla ilgili tutanak tutarak market hakkında idari işlem yaptı. 🔸 Bu ve buna benzer birçok şikayeti bugüne kadar 50’den fazla kez Alo174 hattına iletmiş ve çoğu hakkında da işlem yaptırmıştık. Söz konusu şikayetlerin gün geçtikçe artması ve yaşanan ekonomik süreçte etiketler ile ilgili tüketiciyi aldatıcı uygulamalar ve stokçuluğun artması da son dönemde belediye zabıtlarını harekete geçirmişti. Görev tanımlarında; 5996 sayılı yasa kapsamında işlem yapma yetkisi de bulunan Zabıta ekipleri, bugün Tuzla ilçe sınırlarında Gıda Dedektifi tarafından yayınlanan bu şikayet hakkında görev tanımları kapsamında işlem yaptılar. 🔸 Bu vesileyle, bizlere bu uygunsuzluğu ileterek açığa çıkmasını sağlayan takipçimize ve konuyla ivedilikle ilgilenerek ilgili marketle ilgili gerekli yaptırımı uygulayan Tuzla Belediyesi Zabıta Ekiplerine teşekkür ederiz. Bu vesileyle, Güvenli Gıda sürecinde başta toplum sağlığına yapılan bu katkılardan dolayı bugüne kadar bizlere şikayetleri ileten tüm takipçilerimize, ilgilenen firma ve kurum yetkililerine birkez daha teşekkür ediyoruz. #BüyükBirAileyiz 📌Not: Dün geceden bu yana yanlış bilgi verdiğimizi iddia eden, gıda güvenliğini sağlayan zabıtaları neredeyse suçlu konumuna getiren ve tarafımıza itham edici yorumlar yazan, amacı kamu sağlığından çok meslek yarıştırmak olan bakanlığa bağlı bazı Gıda Mühendisleri; yazdıklarını tekrar okumuş olacaklar ki; yorumlarını silmekte, bizi engellemektedir. Hesabın bu tarz kişilere karşı bile demokratik çerçevede açık olması, yorumlarının ve kendilerinin asla engellenmemesi, tarafımızca sabırla cevaplanması karşılığında sergilenen bu davranışları sizlerin takdirine bırakıyoruz. Güvenli Gıda’ya sizlerin de katkısıyla tüketiciler olarak sahip çıkmaya büyüyen projelerimizle devam edeceğiz. #gıdadedektifi

7,282 Likes, 240 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Bu sabah Twitter hesabımız “Gıda Şikayetleri” üzerinden yayınladığımız; 5996 sayılı yasaya aykırı…”

Uygunsuz satışlara engel oldu!

Bundan 6 ay kadar önce piyasadaki pizzalarda bulunan İşlenmiş etlerin neredeyse tamamının aslında maliyeti çok düşük olan tavuk etinden imal edildiğinden bahsetmiştik. Bu paylaşımımız öncesinde “Tavuktan imal İşlenmiş Et tüketiyor musunuz?” anketimize “Hayır” oyu veren binlerce takipçimiz, aslında pizza tükettiklerinde bilmeden tavuk etinden imal İşlenmiş et tükettiklerini farketmişlerdi. Bu paylaşımla bu konuya aylar önce ilk kez dikkat çekmiştik. Konu, önceki gün de Hürriyet gazetesinde yayınlandı ve konuyu araştıran Sefer Levent de bizim yayınımızdaki bulguları teyit etmiş oldu. Kısacası, piyasada gördüğünüz pizzalardaki sucuk, sosis ve salamlarda dana eti içeriği yok denecek kadar azdır. Fakat kavurmada bu yaşanan olaya ilk kez tanık oluyoruz. 🔸Bir takipçimiz, Pizza Lazza’dan aldığı”Kavurma Zengini” isimli pizzayı tüketirken, etlerin beyaz olduğunu farkederek konuyu hemen tarafımıza iletiyor. Biz de gelen fotoğraflar üzerine yaptığımız incelemede etlerin dana eti olmadığını hemen anlıyoruz. Firmanın en yakın şubesini arayarak kısa bir görüşme sonrasında Kavurma Zengini isimli pizzada kullanılan etin Hindi eti olduğunu öğreniyoruz. Yani, “Zengin Tatlar” menüsünde, “Kavurma Zengini” olarak satışa sunulan ve orta boyu 19₺’ye satılan bu pizzada Hindi etinden imal kavurma kullanılmaktadır. 🔸Pizzanın gerek reklam, gerek görsel ve gerekse sosyal medya hesaplarından yapılan yayınlarında tüketiciye alenen Dana eti kavurması algısı oluşturulmaktadır. “Et sevenler” ifadesinin açıkça kırmızı eti işaret ettiği tartışmasız bir gerçek olup, görsellerde sunulan kavurmaların da dana eti kavurması olduğu veya dana eti kavurmasını çağrıştırdığı tartışılamaz. Bu yönüyle, tüketicinin eksik, hatalı ve bunun yanısıra yanıltıcı reklam ve görseller ile yanlış bilgilendirildiği bir örneği sizlere sunmuş oluyoruz. Yaptığımız araştırmada, firmanın başlangıçta “Zengin tatlar” menüsünde sunduğu pizzalarda %100 Dana eti kullandığı ve bunu da ilk web sitelerinde yayınladıklarını tespit ediyoruz. Zaman geçiyor; Dana eti Hindi etine dönüşüyor, fiyatlar artıyor, tüketici yanıltılıyor.

4,274 Likes, 135 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Bundan 6 ay kadar önce piyasadaki pizzalarda bulunan İşlenmiş etlerin neredeyse tamamının aslında…”

Pizzada oynanan oyun!

Önceki gün yaptığımız paylaşımda, evinize gelen çocuklara şekerlemeler yerine meyve verilmesini önermiştik. Meyve olarak da, gerek Glikoz, gerekse Fruktoz açısından doğal olarak zengin olan Çekirdeksiz üzümü örnek olarak vermiştik. Evet, bayram devam ediyor. Çocuklar evlerimize, kapılarımıza geliyor. Peki sizce hala; Bayramlarda çocukları sevindirmenin yolu; Onlara şeker vermekten mi geçiyor? Eğer, cevabınız Evet ise, lütfen bu yazıyı sonuna kadar okuyup, vicdan muhasebenizi yapın. 🔸Görselde gördüğünüz bu şeker; şekli ve amacı itibariyle çocuklar için üretilmiş bir şekerlemedir. Bu şekerlemenin etiketinde ise şöyle bir uyarı yer alıyor; “Çocukların aktivite ve dikkatleri üzerinde olumsuz etkileri bulunabilir.” Peki bu ne anlama geliyor? 🔸Ürüne kırmızı rengini veren ve E129 olarak da bilinen Allura Red yani Allura Kırmızısı aslında bir azo boyadır. Azo boyaları, tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Azo boyaları belli koşullar altında kanserojen maddeler üretebilmektedir. Tekstil endüstrisinde kullanılan bazı azo boyalar, insanlar üzerinde olumsuz etkisi olan boyalar olarak sınıflandırılmaktadır. Bu boyalar, uzun süre ciltte temas halinde olup, cilt tarafından emilebilmektedir. Allura Kırmızısı bu yasaklı maddelerden biri değildir fakat azo boyalarının genel zararlarını ve tehlikelerini bünyesinde taşımaktadır. Kaldı ki, şu anda bir tekstil ürününden değil, çocuklar için üretilen bir şekerlemeden bahsediyoruz. 🔸Kaynaklarda; Azo boyalarının tüketimi sonrasında çocuklar üzerinde öncelikle Hiperaktivite etkisi olduğu yönünde birçok araştırmadan söz edilmektedir.Bunun yanısıra, kurdeşen başta olmak üzere bazı cilt problemlerine yol açtığı bilinmektedir. Azo boyaların tüketimi astım ve alerji hastalıklarını da tetiklemektedir. Allura Red yanısıra; Sunset Yellow, Karmosin, Tartrazin, Ponzo 4R vb. renklendiricilerin de yine benzer şekilde Çocuklar üzerinde olumsuz etkileri kanıtlanmıştır. Bu sebeple, bu renklendiricileri içeren ürünlerde bu uyarının bulunması mevzuat tarafından zorunlu kılınmıştır. 🔸Üründe ayrıca, yüksek oranda Glikoz şurubu bulunmaktadır. Şekerlemenin tadı ve kokusu da, aroma vericilerle sağlanmıştır. #NeYediğiniziBilin

3,871 Likes, 142 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Önceki gün yaptığımız paylaşımda, evinize gelen çocuklara şekerlemeler yerine meyve verilmesini…”

Çocuklara iyilik yapmak istiyorsanız şeker vermeyin!

Parklarda dağıtılan abur cuburlar!

Gıda Dedektifi ® on Instagram: “Bugün sosyal medyada hızla yayılan bir video sizler tarafından da çok kez bize gönderildi. Bu durum, meyve nektarlarında karşılaşılması…”

2,025 Likes, 153 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Bugün sosyal medyada hızla yayılan bir video sizler tarafından da çok kez bize gönderildi. Bu…”

Bozulmuş meyve nektarı!

Gerek web sitemiz üzerinden gerekse DM yoluyla bir süredir sizlerden Gıda Şikayetleri almaya başlamıştık. Marketlerde görülen uygunsuzlukları fotoğraflayarak bize gönderen değerli takipçilerimizin taleplerini firmalara iletiyor ve Gıda Şikayetleri twitter hesabımızdan paylaşıyorduk. Bu süreçte bizlere bazı firmalar yardımcı olurken, bazı firmalar ise DM yoluyla özel iletişim bilgisi isteyerek samimiyetsiz bir tavır ortaya koydular. Marketleri ve yetkilileri uyaran firmaların varlığına rağmen bu süreçte yeterince mücadele ortaya koyamadığımızı fark ettik. Öyle ki, her geçen gün kasada satılan peynirler, günlük sütler, sucuklar, tavuklar sizler tarafından fotoğraflanarak tarafınıza gönderilmeye devam etti. 🔸Biz de dün itibariyle konuyu fotoğraf, il ilçe ve market bilgisi de paylaşarak bakanlık boyutuna taşımaya karar verdik. Şu ana kadar çeşitli illeri kapsayan 5 farklı ihbarda bulunduk. Bu ihbarlardan 2018/34015 sayılı İhbar bugün itibariyle sonuçlandı. 🚨#GıdaŞikayetleri Zonguldak ilinde bir markette kasada satılan Tavuk Şinitzel ve Günlük sütlerle ilgili yaptığımız şikayete 30.05.2018 tarihi 09:30 itibariyle gelen cevap şu şekildedir; “İşyerinde yapılan denetimde 5996 sayılı kanuna göre olumsuzluklar tespit edilmiştir. İşyerine 5996 sayılı kanuna göre İdari Para Cezası uygulanmıştır.” 📬#SizdenGelenler etiketiyle bizlere gönderdiğiniz uygunsuzluklar tarafımızca incelendikten sonra bakanlığa iletilmeye devam edecektir. Bu sayede, sizlerin katkısı ve bizlerin çabasıyla kamu sağlığına uygun olmayan satışları azaltacağımıza inanıyoruz. Sizler de bu süreçleri güncel olarak takip etmek için bizleri Twitter hesabımız üzerinden Gıda Şikayetleri adıyla takip edebilirsiniz. Şikayetlerinizi web sitemizdeki linkten veya DM yoluyla buradan iletebilirsiniz. #NeYediğiniziBilin

7,295 Likes, 240 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Gerek web sitemiz üzerinden gerekse DM yoluyla bir süredir sizlerden Gıda Şikayetleri almaya…”

Süt, peynir ve tavuk ürünlerinin kasada satışı yasak!

Birkaç gün önce Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bir döner lokantasında 45 kişi yediği et dönerden zehirlendiğine dair haberler çıktı. Olay üzerine işletmeden numune alınarak inceleme başlatıldı. Dün ise söz konusu incelemenin tamamlandığı ve etlerde kanalizasyon sularında bulunan “Listeria Monocytogenes” bakterisi tespit edildiği aktarıldı. Listeria Monocytogenes bakterisi bilimsel kaynaklarda; “Buzdolabı sıcaklığında gelişebilen, soğutma, dondurma, ısıtma ve kurutma işlemleri gibi olumsuz koşullar altında bile canlılığını koruyabilen halk sağlığı açısından önemli bir patojen” olarak tanımlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan farklı bir kaynakta ise; “Listeriozis hastalığı; Listeria Monocytogenes bakterisiyle kontamine olmuş gıdaların yenmesiyle ortaya çıkan ciddi bir enfeksiyondur. Birleşik Devletler’de her yıl 1600 kişi enfekte olmakta ve bunların 260’ı ölmektedir.” İfadeleri yer almaktadır. Ulusal basında yeterince yer bulmasa da aslında ciddi bir tehdit ile karşı karşıya kalındığı anlaşılıyor. Yaptığımız araştırmalardan söz konusu olay ile ilgili yasal soruşturmanın devam ettiğini öğreniyoruz. Gerek bizzat görüştüğümüz Tekirdağ İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve gerekse ulusal basında çıkan haberlerden söz konusu işletmenin geçici olarak kapatıldığı bilgisini alıyoruz. Fakat Tekirdağ’da bulunan takipçiler iddia edilen lokantanın hala açık olduğunu belirtiyor. İddaların odağındaki kurumsal firmanın ismini ise bakanlık kaynaklarından bir türlü teyit edemediğimiz için size aktaramıyoruz. Evet, gelelim konunun bu boyutuna. Kurumsal bir firmaya ait lokantada döner yiyen 45 kişi kanalizasyon sularında, insan ve havyan dışkısında bulunan ölümcül olabilecek bir bakteriyle zehirleniyor. Bu bakterinin varlığı resmi olarak analizlerde de teyit ediliyor. Fakat bu işletme devlet kurumları tarafından gizleniyor. Bu gibi durumlarda sorumlu işletmelerin adlarının kamuoyuna duyurulmasının, olayın üstünün örtülmesinden ziyade; işletmeler tarafından da açıklamalar yapılmasının ilerleyen süreçte yeniden bu ve buna benzer tehlikeli vakaların oluşmaması adına, kamuoyunun vicdanının da rahatlaması açısından gerekliliğine inanıyoruz. #NeYediğiniziBilin

11.4k Likes, 799 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Birkaç gün önce Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bir döner lokantasında 45 kişi yediği et…”

Dönerden 45 kişi zehirlendi!

Devam sütlerini, içerdikleri Vitamin, Mineral ve Besin değerlerini baz alarak analitik bir hesaplamaya tabi tutmuş, bunu da grafik halinde dün yayınlamıştık. Bu hesaplamaya göre bazı ürünler öne çıktı. Fakat bu çalışma sonrası gördük ki, tek kriterimiz bu hesaplamaymış gibi algılanabiliyor. Oysa ki biz tüm ürünleri tek tek yayınlarken, tüm kriterlere dikkat çektik☝️Yine de bu yanlış anlaşılmayı gidermek adına, siz değerli anne-babalara bir özet görsel hazırladık👍Burada ürünlerin vitamin ve mineral değerleri haricinde dikkat etmeniz gereken 4 temel kriter var👍 🔸Bu kriterler; Sütün kaynağı ve yapısı, Karbonhidrat kaynağı, Yağ cinsi ve Lesitin kaynağıdır. Görsellerde bu temel kriterler ile ilgili tabloları görebilirsiniz👍 💬Genel çerçevede değerlendirecek olursak, ne kadar az içerik o kadar temiz ürün diyoruz☝Bu temel prensibimiz👍Keçi sütü içeren Devam sütlerinde yağ, protein gibi besin değerleri ile birçok vitamin ve mineral sütten doğal olarak geldiği için, Keçi sütü içeren sütlerin içerik madde sayılarının daha az olduğunu görüyoruz☝️Karbonhidrat kaynağı konusunda, Karbonhidratın ya da şekerin, doğal kaynaklar olan bal, süt, meyve ve sebzeden alınmasını ve paketli ürünlerde ise, özellikle Glikoz şurubu veya mısır şurubu içeren ürünlerin tüketilmemesini, şeker pancarı kaynaklı ilave şekerli ürünlerin de Günlük Şeker limitleri dahilinde tüketilmesi gerektiğini hep söylüyoruz. Bu haliyle, bebeklerimize vereceğimiz bu ürünlerde, laktoz yani sütten gelen doğal şeker haricinde ilave şekerlerin olduğu ürünlerden uzak durmalıyız ☝️Bu maddeleri henüz 6 aylıkken tadan bebeğinizin tat reseptörleri zarar görecek ve meyve, sebze gibi ürünlerdeki doğal tatları algılama yönünde olumsuz etkilenecektir ☝️Bunun haricinde yağ konusunda da, ne kadar az çeşit, o kadar iyidir mantığında olmalıyız👍Palm yağının zararları kanıtlanmasa da, tartışmalı bir yağ olduğundan, Soyanın ise özellikle erkeklerde ciddi hormonal etkilere sahip olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu haliyle bebek ürünlerinde “Temiz içerik” bakış açısıyla Palm ve Soya ürünlerinden uzak durmakta fayda görüyoruz. Bu bağlamda Soya Lesitini olan ürünleri de tercih etmemenizi öneririz👍#bebekbeslenmesi

745 Likes, 182 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Devam sütlerini, içerdikleri Vitamin, Mineral ve Besin değerlerini baz alarak analitik bir…”

Çocuklarımıza ne içiriyoruz?

Okullarda eğitimler verildi.

Puan ver

Makyaj Aynanı Kendin Yap!

Pinpon Toplarıyla Kendi Makyaj Aynanı Kendin Yap!

blank

ShiftDelete.Net IPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’ı Yerinde İnceledi.