in

Gıda Dedektifi Yine İş Başında! Bakın Bu Sefer Neyi Kanıtlıyor Bizlere

Gıda Dedektifi Yine İş Başında! Bakın Bu Sefer Hangi Ürünün Zararlarını Ortaya Çıkarmış?

Artık hepimiz beslenmenin hastalıklara yol açtığı konusunda hem fikiriz. Özellikle katkı maddeli gıdaların içeriklerinde adını bilmediğimiz katkı maddeleri ile doldurmalarını o kadar kabullendik ki bakmıyoruz bile. Nasılsa adından bir şey anlamayacağız diye. Bazı kelimeleri aklımıza kazıyoruz ve onların olmadığı ürünleri tüketmeyi tercih ediyoruz. Ama o aklımıza kazıdığımız ürün de ortaya çıkıyor ve o ürünün adını değiştirip yine katkı maddesi olarak kullanıyorlar! Yani katkı maddesinden kaçmak için illaki kendi hazırladığımız gıdaları tüketmemiz gerekiyor. Belki üreticiler de insanların bilinçlenmesi sonucunda katkı maddesiz yani bizleri hasta etmeyecek gıdalar üretmeye yönelirler.

Instagram’da Gıda Dedektifi diye bir hesap keşfettik. Hazır gıdalar da neler var bunları paylaşıyor. Aslında paketlerin üzerinde yazıyor ama biz okumadan yemeyi tercih ettiğimiz için ancak instagram da gördüğümüzde dikkatimizi çekiyor bu konular.

Tek bir adet browni’de ki 50 gr’lık bir browni katkı maddeleri maddeleri inanılmaz. Browninin içindekiler;

İçindekiler; Kek (%52) [Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Buğday unu, Yumurta, Glikoz-fruktoz şurubu, Bitter Çikolata (%5), Kakao, Nem verici (Gliserol), Tuz, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin poligliserol esterleri), Modifiye nişasta, Kabartıcılar (Sodyum Asit Pirofosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Koruyucu (Sorbik asit), Aroma verici, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Kıvam arttırıcı (Ksantan gam)], Sütlü Çikolata (%29) [Şeker, Kakao yağı, Peynir altı suyu tozu, Süt tozu, Kakao, Laktoz monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici (Vanilin)], Çikolata Krema (%17) [Glikoz-fruktoz şurubu, Bitter Çikolata (%19,8) [Şeker, Kakao yağı, Kakao, Laktoz Monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici (Vanilin), Sütlü Çikolata (%19,8) [Şeker, Kakao yağı, Peynir altı suyu tozu, Süt tozu, Kakao, Laktoz monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Aroma verici (Vanilin)], Şeker, Süt tozu, Peyniraltı suyu tozu, Nem Verici (Gliserol), Kıvam arttırıcı (Pektin), Tuz, Koruyucu (Sorbik asit), Asitliği Düzenleyici (Sodyum Hidrojen Karbonat), Stabilizörler (Trikalsiyum Sitrat, Trisodyum Sitrat, Potasyum Polifosfat)], Bitter Çikolata (%2) [Şeker, Kakao yağı, Kakao, Laktoz Monohidrat, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Aroma verici (Vanilin)]
?Eti Browni Intense Besin Değerleri
?Enerji 232 kcal
?Şeker 19,8 gr.
?Yağ 26,5 gr.
?Protein 1,6 gr.
?Lif 0,4 gr.
?Not: Besin Değerleri tek adet (50 gr.) için verilmiştir.

Browninin içindekileri verdiği paylaşımı da şu şekilde:

Dün Gıda Dedektifi Youtube kanalı üzerinden reklam filmleriyle birlikte gündeme getirdiğimiz Eti Browni İntense ürününü inceliyoruz. Ürün 50 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün içeriğinde 63 bileşen yer alıyor. Temel olarak baktığımızda ürünün %53 oranında Kek temelinde içeriğinde ve dış kaplamasında Sütlü ve Bitter Çikolata yer aldığını görüyoruz. Gerek kekte ve gerekse çikolatada yer alan birçok bileşenin üründe birden çok kez kullanıldığını anlıyoruz. Bu haliyle kek diye aldığınız Eti Browni Instense; karmaşık bir formülasyona sahip bir endüstriyel ürün olarak dikkat çekiyor. ▫️Bu paylaşımda ürünün içeriğinin yanısıra besin değerlerine de dikkat çekeceğiz. Öyle ki; ilave şeker ve mısır şurubu yanısıra ilave bitkisel yağlar da bulunan bu çikolatalı kekin 50 gr.’lık tek adedinde tam 232 kcal enerji var. Yani tükettiğiniz tek bir Eti Browni İntense’den aldığınız enerjiyle tam yarım saat durmadan koşabileceğiniz enerjiyi alıyorsunuz. Peki bu enerjiyi yakmazsanız ne oluyor? Elbette bu kalorinin fazlası yağa dönüşüyor. Aslında kısa vadede şişmanlık, orta ve uzun vadede obezitenin temelleri tam da bölye atılyıor. Yani reklamda üçer beşer tüketilen Intense’ler sonrasında bu güzide oyuncuların bu denli “fit” kalmaları mümkün görünmüyor. Bu da tüketiciyi kontrolsüz ve yüksek miktarda tüketime teşvik ederken, aslında aynı zamanda yanıltıcı bir yönlendirmeye de imza atılıyor. ▫️Ürünün 50 gr.’lık tek adedinde 19,8 gr. Şeker bulunuyor. Yani tek bir keki yediğinizde yaklaşık 10 tane küp şeker yemiş oluyorsunuz. Bunun yanısıra ürünün tek adedinde 26,5 gr. Yağ bulunuyor. Bu oranların yüksekliği gerçekten düşündürücüdür. Öyle ki, üründen alınan kalorinin %34,1’i İlave şekerden gelirken, %27,3’ü Doymuş yağdan sağlanmaktadır. Bu oranların “sağlıklı” kabul edilen ölçülere göre 3 ila 8 kat yüksek olduğunu söylemek gerekiyor. ▫️Bir başka detay ise; üründeki Lif oranıdır. Tek bir adetten 19,8 gr. gibi yüksek bir şeker içeriğinin yanısıra ürünün tek adedinde sadece ve sadece 0,4 gr. Lif bulunmaktadır. Bu da üründen alınan şekerin son derece yüksek bir hızla kana karıştığını ve bu bağlamda kan şekeri dengesinde gerçek bir kriz yaşanacağını göstermektedir. #NeYediğiniziBilin

834 Likes, 30 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Dün Gıda Dedektifi Youtube kanalı üzerinden reklam filmleriyle birlikte gündeme getirdiğimiz Eti…”

https://www.instagram.com/p/B1o2mZlA1H4/

Gıda dedektifi bununla kalmamış. Bu ve bunun gibi bir çok ürünün içeriklerini de paylaşmış. Bir de birileri hastalandığında doktorların hastalara ilk tavsiyesi alkol, sigara ve hazır gıdaları bırakmaları oluyor. Çünkü insan sağlığına en büyük zararı verenler onlar oluyor.

Bebek sahibi oluyoruz. Onların ihtiyaçları ebeveynler için her şeyin üstünde oluyor. Ama hazır gıda alırken de gerçekten onların ihtiyaçlarına hitap edebiliyor muyuz? Gelin bir de devam sütünün içeriğine bakalım! Gerçekten tüyler ürpertici!

Gıda Dedektifi ® on Instagram: “Geçen sene bu farkı ortaya koyduğumuzda da firma yönünde ciddi bir rahatsızlık oluşmuştu. Sonrasında benzer durum yine aynı markaya ait bir…”

4,805 Likes, 239 Comments – Gıda Dedektifi ® (@gidadedektifi) on Instagram: “Geçen sene bu farkı ortaya koyduğumuzda da firma yönünde ciddi bir rahatsızlık oluşmuştu….”

https://www.instagram.com/p/B1COy19gaxg/

Biz de üzerimize düşeni yaptık. Sizi gıda dedektifiyle tanıştırdık! Artık siz de üzerinize düşeni yapın ve sevdiklerinizin, kendinizin, toplumun sağlıklı bireylerden oluşması için beslenmenize dikkat edin!

Sağlıklı beslenmek illaki vegan beslenmek midir kısmına hala cevap bulamadık fakat vegan beslenmek nasıl olur onu da linkteki yazımızdan okuyabilirsiniz. https://sosyalpopi.com/snax_poll/vegan-beslenmeye-hazir-misiniz/

Puan ver

blank

Ankara’da Peş peşe Meydana Gelen Depremler Korkuttu!

para-nasil-kazanilir-ticaretin-sirlarini-ogrenin

Para Nasıl Kazanılır? Ticaretin Sırlarını Öğrenin.