in

ŞaşkınŞaşkın

Hadi Biraz Hayal Kuralım! 1$ 1TL’ye Eşit Olsaydı Ekonomimiz Nasıl Olurdu?

Hadi Biraz Hayal Kuralım! 1$ 1TL’ye Eşit Olsaydı Ekonomimiz Nasıl Olurdu? Çok güzel olurdu di mi? En azından bizde ilk yarattığı etki bu oldu ama aslında işin gerçeği tam olarak öyle değil. Bunu bir ekonomist anlattı. Ama biz işin hayal kısmıyla başlayalım sonra gerçekler yüzümüze vursun..

Düşünsenize.. Dolar 1 TL, ohooo iphone’a az para verirdik. Hepimiz lüks arabalara daha az para verirdik.. Mercedes, BMW, çok daha ucuz arabalar olurdu. Tabi dolar 1 TL ama euro da dolardan azıcık daha değerli olduğu bir dünyayı düşünüyoruz tabi. E üretime de gerek kalmazdı tabi.. Nasılsa herşeye daha az para ödeyerek sahip olacağız, üretmek daha pahalıya gelir… E o zaman biz millet olarak nasıl para kazanacağız? İşsizlik artmayacak mı? Üretimin olmadığı bir millet hantallaşmayacak mı? 1 dolar 1 Türk lirasına eşit olacak belki ama biz o 1 Türk lirasına muhtaç mı kalacağız?

O zaman 1$’ın bu kadar yükselmesi daha mı iyi? Gelin bunu bir ekonomistten dinleyelim. Ruhi Çenet’in youtube kanalında paylaşmış olduğu videoyu izleyelim. Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada’nın katkılarıyla hazırlanmış videoda Ruhi Çenet bakalım neler anlatmış.

Ekonomi bilmeyenler ve merak edenler için çok faydalı bilgiler olmuş. İzlemenizi tavsiye ediyoruz…

Puanla

0 puan
Oyla Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Yorumlar

0 Yorumlar

Faladdin’i Hiç Bu Kadar Yakından Tanıma Fırsatımız Olmamıştı

Nusret Müşterilerini Yaktı! 1’i ağır 5 yaralı!