in

Hindistan, Ayın Karanlık Yüzeyine Gerçekleştirdiği İniş Denemesinde Başarısız mı oldu?

Hindistan, Ayın Karanlık Yüzeyine Gerçekleştirdiği İniş Denemesinde Başarısız mı oldu?

Hindistan 2008 yılında başlattığı bir uzay programı ile 11 yıl boyunca kendi mühendisleri tarafından geliştirilen bir uzay aracı geliştirdi. Ay’a iniş yapan dördüncü ülke olmak üzere 7 Eylül 2019’da “Chandrayaan 2” ismi verilen uzay aracı ile Vikram modülünü Ay yörüngesine gönderdi. Yaptığı bilimsel videolar ile tanınan ünlü youtuber Barış Özcan Hindistan’ın Ay’a iniş yapma denemesini canlı yayın yaparak takipçileriyle paylaştı. İniş denemesi yapan aracın Ay’a iniş için 30 Km mesafe kaldığı sırada bağlantısı koptu. Canlı yayında Hindistan’lı yetkililerin yaptığı açıklamalara göre iniş denemesinin başarılı olup olmadığı net olarak anlaşılamadı.

Hindistan Ay’a iniş denemesinde başarısız mı oldu?

Hindistan, 7 Eylül 2019’da Ay’a iniş yapacak 4. ülke olmak üzere oraya gönderdiği Chandrayaan 2 uzay aracından ayrılan Vikram modülünü yavaşça Ay yörüngesinde alçaltmaya başladı. 2008’de resmen başlatılan bu uzay programında 11 yıldan beri çalışan mühendisler ve bilim insanları nefeslerini tutmuş bu inişi izliyordu. Çünkü artık yapabilecekleri çok fazla bir şey yoktu.

https://www.youtube.com/watch?v=QzhnczDfR0s

Barış Özcan bu iniş denemesiyle yapılacak açıklamaları bekledikten sonra derlediği veriler kapsamında Hindistan’ın ayın karanlık yüzeyine iniş denemesinin başarılı olup olmadığını güzel bir video hazırlayarak takipçilerinin merakını giderdi. Bu video kaçmaz diyoruz. Barış Özcan videolarını özellikle izlemenizi öneriyoruz.

Nasa Yeni Gezegenler Keşfetti. Bu Gezegenlerde Uzaylılar Olabilir.

Puan ver

blank

Okulun Açıldığı İlk Gün Her Öğrencinin Başına Gelebilecek On Gerçek!

blank

Araba Alırken Gereksiz Tavsiyelerde Bulunarak Tercihlerinize Karışan İnsan Tipleri?