in

İstanbul Havalimanının Göremediğiniz Yasaklı Bölgeleri.

İstanbul Havalimanının Görmediğiniz Yasaklı Bölgeleri.

Ünlü Youtuber Ruhi Çenet özel bir izinle Yeni İstanbul Havalimanının normalde göremeyeceğiniz gizli ve yasaklı bölgelerini çekerek özel ve güzel bir video hazırlamış. Video ile İstanbul havalimanının sahip olduğu teknolojiyi daha iyi görebiliyorsunuz. İstanbul Havalimanı dünyanın en akıllı havalimanlarından biri. Yasaklı bölgelerde yapılan işlerin ciddiyetini anlayabiliyorsunuz. Kaçırılmayacak bir video olmuş.

Özel Video: İstanbul Havalimanının Yasaklı Bölgelerinde 1 Gün Geçirmek

Yeni İstanbul Havalimanı’nda normal bir vatandaş olarak asla giremeyeceğiniz bir yolculuk yaptım. Bavullarımız verilince uçağa doğru nasıl bir yolculuk yapıyor? Dünyanın en büyük havalimanı nasıl kontrol ediliyor? IGA Lounge nasıl bir ortam? IGA’ya videodaki iş birliği için teşekkür ederim. Gopro görüntüleri: Murat Kahraman’a aittir.

Ruhi Çenet Videoları

İstanbul Havalimanı Hakkında

blank

2013 yılında yapımına başlanan İstanbul Havalimanı, şehir merkezinden 35 kilometre mesafede ve İstanbul’un kuzeyinde 76,5 milyon metrekarelik alanda kurulan büyük bir havalimanı.

blank

Havalimanının yapılan ilk etap ile 2 pist ve 90 milyon yolcu kapasiteli terminal binası hizmet vermekte.

Havalimanı Ne Zaman Tamamlanacak.

blank

Bütün etaplar tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 300’den fazla hedefe uçuş imkanı sunacak.​ 6 bağımsız pisti, 500 uçaklık apron sahası, 70 bin araçlık otoparkı ve 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak. Planlanan hedefe göre 2023 yılında havalimanının bütün etapları tamamlanmış olacak.

İstanbul Havalimanı Tamamlandığında Neler Olacak?

blank

İstanbul Havalimanı’nda 442 odalı bir otel bulunmakta. Ayrıca 21 bin dinlenme koltuğu, 640 adet asansör ve yürüyen merdiven, 8 bin 671 kapı, 42 kilometre uzunluğunda bagaj bandı ve 239 tuvalet bulunacak. Toplam 13 chek-in adasının olacağı terminalde yolcuların uçağa biniş işlemlerini gerçekleştireceği 468 banko yer alacak.

İstanbul Havalimanı Ulaşımı.

blank

İlk aşamada ulaşım otobüs ve taksiler ile ulaşım sağlanmakta. İETT tarafından; Mecidiyeköy, Halkalı ve Atatürk Havalimanı’ndan yeni havalimanına seferler düzenlenmekte. Toplamda 18 farklı hattan 150 otobüs havalimanına ve havalimanından şehir merkezine yolcu taşımakta. İlk etapta 660 taksi hizmeti verilmekte.

blank

Metroyla ulaşım 2019 yılı sonunda başlayacak şekilde planlanmış durumda. İlk etabında 40 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark bulunmakta.

İstanbul Havalimanı Dünyanın Akıllı Teknolojisine Sahip.

blank

Dünyanın en akıllı havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı tamamlandığında 3 adet veri merkezi, 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar ve 9000 adet güvenlik kamerası yer alacak.

blank

İstanbul Havalimanı’nda Güvenlik

Tamamlandığında 3500 güvenlik görevlisi ve 9000 akıllı kamera bulunacak. 60 metrede bir sabit kameralar, 360 metrede bir PTZ kameralar, 720 metrede bir termal kameralar ve fiber optik sensörler yer alacak.

Puan ver

blank

Instagram’da başlayan #bottlecapchallenge akımı Jason Statham‘ın paylaşımıyla büyüdü.

blank

Cüneyt Özdemir’den Şaka Değil “Şadece Şeyma Kitap Analizi”