in

ŞaşkınŞaşkın

Kutup (Kuzey & Güney) Işıkları

Muhteşem Doğa Olayı  Aurora Borealis & Aurora Australis

Aurora denilen görsel şölen, Güneş fırtınalarının uzaya yaymış olduğu yüklü parçacıkların Dünya’nın manyetik alanı ile etkileşmesi sonucu oluşan göz alıcı ışıklardır. “Kutup Işıkları” da denilen bu parıltılar, tarih boyunca insanları büyülemiş muhteşem ışık şovlarıdır.

Kuzey ve Güney kutup noktalarında gözlemleyebildiğimiz Auroralar,

 •  Aurora Borealis (Kuzey Işıkları) ve
 •  Aurora Australis (Güney Işıkları) olarak da bilinirler.

Peki Biz Neden Hep kuzey Işıklarını Duyduk ?

Kuzey Işıkları diye hep duymuşsunuzdur belki de gidip izleme gibi bir şansınız da olmuş olabilir. Muhteşem doğa olayı. Kuzey ışıklarını izlemek için tabi ki de olabildiğince kuzeye gitmek gerek. Bir de çok soğuk olur, ona göre kar tulumları falan bayağı bir hazırlıklı gitmek lazım..

Genelde kuzey ışıkları diye duyduk hep. Neden Güney Işıkları bu kadar meşhur olmadı ? , hemen söyleyeyim. Çünkü kuzeye değil de güneye ineyim dediniz , Antartika’ya ulaştınız diyelim , tövbe bismillah -70 dereceden bahsediyoruz, buz kalınlığı da 4500 metre. Bu arada araştırdığıma göre Antarktika’da sadece bir tane ATM bulunuyormuş . Ayrıca Antarktika’da kırmızı renkli bir şelale  de varmış, ne tatlış değil mi ?. Yine de  Dünyanın en soğuk, en rüzgarlı, en yüksek ve en kuru kıtası olduğunu düşünürsek ben o şelaleye gidene kadar yolda donmuş olurum zaten, tatlışlığından da vazgeçtim. İşte herkes benim gibi düşünüp vazgeçip kuzeye gidiyor özetle 😀

 

 

Auroralar nasıl oluşurlar?

Güneş rüzgarlarıyla, yıldızımızdan yaklaşık saatte 1 milyon mil hızla uzaya fırlatılan ve hayli yüksek oranlarda yüklü elektronlardan oluşan parçacıklar, Güneş’ten ayrıldıktan neredeyse 40 saat sonra Dünya’nın çekirdeğinin ürettiği manyetik güç çizgilerini izleyerek manyetosfere ulaşırlar ve atmosferde bulunan elementlerle etkileşime girerler.

Elektron kazanan nitrojen (azot) atomları ile, uyarılan oksijen atomlarının temel enerji düzeyine dönüşümüyle foton salınımı ortaya çıkar. İşte gökyüzünde gördüğümüz Auroralar, bu fotonlardır.

Tüm bu manyetik ve elektriksel kuvvetler, sürekli kayan kombinasyonlarla birbirleri ile etkileşirler. Bu kaymalar ve akışlar, 50,000 voltta 20,000,000 ampere kadar ulaşabilen atmosferik akımlar boyunca “Aurora’nın Dansı” şeklinde görülebilmektedir.

Bu göz alıcı renkler nasıl oluşmaktadır?

Oksijen

Yeşil veya kahverengimsi kırmızı, absorbe edilen enerjinin miktarına bağlı olarak 240 km yüksekliğe kadar yeşil, bunun üzerinde ise kırmızı renktedir. Oksijenin başka bir atom veya molekülle çarpışması yüksek enerjisini emecek ve temel hale geçmesine engel olacaktır. Atmosferin üstünde yüksek oranda oksijen bulunur, Bu tür çarpışmalar, seyrek olduğu için oksijen kırmızı ışık yayabilir.

240 km’den aşağıya indikçe, çarpışma olasılığı artar ve böylece kırmızı renk oluşamaz. Bunun temel sebebi, başka bir atom veya molekülle çarpışmaların, temel hale geçmesine engel olacak ve sonunda yeşil ışık yayacak olmasıdır.

Nitrojen (Azot)

Mavi, veya kırmızı. Bunun dışında atom iyonize olduktan sonra tekrar elektron kazanırsa mavi ışık oluşacaktır. Yüksek enerji seviyesinden temel seviyeye geri dönüyorsa kırmızı ışık yayacaktır. 90 km yüksekliğe kadar mavi bunun üzerinde ise kırmızı ışık görülecektir.

 

Kuzey Işıkları Nerede İzlenir ?

 • Tromsø, Norveç
 • Denali Milli Parkı, Alaska
 • Calgary, Kanada
 • Thingvellir Ulusal Parkı, İzlanda
 • Kiruna, İsveç
 • Faroe Adaları, Danimarka
 • Grönland, Danimarka
 • Fin Laplandı, Finlandiya
 • Kuzey İskoçya
 • Sibirya, Rusya

Kötü Haber

Bu yukarıda saydığım yerlere gittiğinizde kesin göreceksiniz diye bir garanti yok. Biraz şans ve doğru hava koşullarına ihtiyacınız var. Gökyüzü ne kadar açık olursa şansınız bir o kadar artar. Aynı şey karanlık için de geçerli. Gideceğiniz yerler böyle Ormanlık ya da şehir , kasaba ışığı olmayan , tenha yerler olması gerekiyor. Çünkü Zifiri bir gecede kutup ışıklarını görme olasılığı daha yüksek.

İyi Haber

Sizin işinizi kolaylaştıracak , kuzey Işıklarını garanti görebilmeniz için bir şeyler araştırdım. Tabiki bizim işimiz teknoloji , teknolojinin ilerlemesi kuzey ışıklarına’ da yaramış.

Bununla ilgili uygulamalar çıkmış. Biraz araştırdım. My aurora forecast diye bir application (uygulama) var. Kuzey Işıkları için sizlere bir saat öncesinden haber verme, en iyi nereden izleyeceğinize dair yol gösterme gibi güzel özellikleri var. Bu ve buna benzer uygulamalar var. Bence ölmeden önce görülmesi gerekenlerden olmalı. Ben çok istiyorum görmeyi 🙂 Hayır Danimarka ve İsveçte’de bulundum , aklım neredeydi acaba. İnsan büyüdükçe istekleri değişiyor azizim. Neyse. Ölmeden önce yapmam gerekenler listemin başında geliyor kuzey ışıkları. Bakarsınız bir cesaret Güney’e inivermişim 😀 İnerim de Çıkışım olmaz büyük ihtimal. Neyse sizleri o büyüleyici kuzey Işıklarıyla baş başa bırakıyorum .. Grönland, Danimarka’da çekilmiş. Rüya gibi değil mi ?

 

Puanla

1 puan
Oyla Downvote
Cevap Verin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazıklar Olsun

Ateş ve Tutkunun Dansı