in

Kuzey Işıklarını Deneyimlemek İster misiniz?

Kuzey Işıklarını Deneyimlemek İster misiniz?

Kuzey ışıklarını izlemeye gidip de göremeyenler de var. Biraz şans biraz da iyi planlama yapma ile bu sorun çözülebiliyor. Fakat bu zamana kadar gidip de görememişler için biz evde yokuz deneyimlerini paylaşmışlar..

Laponya gezimizin amacı kuzey ışıklarını görebilmekti ve iyi planlama ve bolca da şansla kaldığımız 10 günün 4’ünde gani gani kuzey ışıkları gördük! ✨ Çok kez gidip de göremeyen arkadaşımız var. Oraya kadar gidip görememek büyük hayal kırıklığı (hele ki bu kurlarla). O yüzden hayalinde kuzey ışıklarını görmek olan herkes için görme şansınızı maksimize edecek tüm kritik bilgileri topladık. Kaydetmenizi tavsiye ederim. ✨ Öncelikle ışıklar aurora kemeri denilen bölgeden görülebiliyor. İzlanda, Kanada, İskandinavya, Rusya ve Finlandiya’nın kutup bölgelerinin bir kısmı bu kemerde bulunuyor. Ama bu yetmiyor. Şimdilik bunu buraya bir park edelim. ✨ Işıklar güneşten savrulan parçaların atmosferde yanması ile oluşuyor. Güneş rüzgarı ne kadar yoğun partiküllü ve hızlı olursa o kadar muhteşem bir görsel oluyor. Dünyanın manyetik kutupları bu partikülleri iki kutuba doğu çektiğinden, aurora kemerinde ne kadar kuzeydeyseniz o kadar görmeşansınız artıyor. ✨ İstatistiksel olarak Eylül ve Mart ayları görme ihtimalimizin en yüksek olduğu zaman. O yüzden Mart’ta gittik. ✨ Ancak hava kapalı ise bulutlar perdelediğinden hiçbir şey göremiyorsunuz. Yani kritik olan bir konu da aurora kemerinin kuzeyinde, havası en açık yerlerde bulunmak. Mesela Norveç okyanus kenarı olduğu için bulutlanma riski yüksek bir yer. İsveç’teki Abisko özel hava şartları nedeniyle dünyada ışıkları görme ihtimalimizin en yüksek olduğundan biz de oraya gittik. ✨ Birçok uygulama var; ışıklar saat kaçta çıkacak takip edebiliyorsunuz. Rehberde ismini ve nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım. Genelde ışıklar 20.00-01.00 arası yoğunlaşıyor ama biz bir gece sabahın 5’ine kadar izleyebildik. ✨ Yine de bu iş büyük oranla şans işi. O gün hem güneş aktivitesinin yoğun, hem de havanın açık olması lazım. Biz Abisko’da 3 gün kaldık, 1’inde denk geldik, ama Aurora kemerindeki başka 3 şehirde daha denk geldik. Şunu da söylemek lazım, hiç birisi Abisko’da gördüğümüz kadar manyak değildi. Hayal ötesi birşey izledik. ✨ Bunlar bizden kritik tavsiyeler. Umarız kullanırsınız. Başka sorularınız varsa yorumlarda seve seve cevaplarız. Seviyoruz sizi ♥️ ✨ #northernlights #abisko #aurora #sweden #kuzeyışıkları #isveç

12.5k Likes, 197 Comments – Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz) on Instagram: “Laponya gezimizin amacı kuzey ışıklarını görebilmekti ve iyi planlama ve bolca da şansla kaldığımız…”

Bahar Çelik tarafından yazılmıştır.

Kadınlar İçin Erkekleri Elde Etme Yöntemi

Bilim İnsanları Kuantum Bilgisayarlar İle Zamanı Geriye Aldı!