in

AlkışAlkış

Maden Suyu İle Soda Arasındaki Farkı Biliyor musunuz?

Maden Suyu Doğal içecek

En çok karıştırdığımız içeceklerden biridir maden suyu ve soda. İkisinin de aynı şey olduğunu sanıyoruz.

Ama durum sanıldığı gibi değil. Çünkü soda ve maden suyu aynı şeyler değil.

Soda; suyla yapılan içeceklerin içerisine karbondioksit gazı basılarak fabrikada üretilen bir içecek olup, genelde meyve aromaları katılır. İçerisinde şeker bulunur.

Maden suyu; yer altından çıkan, içerisinde mineraller ve doğal karbondioksit gazı bulunan bir sıvı içecektir.

Maden suyunda sağlığımız açısından faydalı olabilecek doğal mineraller bulunduğundan, maden suyunu tercih etmek en doğrusu.

Maden Suyunun Faydaları:

  • Bedenimizin su ihtiyacını giderir,
  • Kemikleri güçlendiren kalsiyum kaynağıdır,
  • Magnezyum kaynağıdır,
  • Kabızlığa iyi gelir,
  • İhtiyacımız olan mineralleri almamızı sağlar,

“Sağlıklı Yaşıyoruz” instagram hesabından bu konuyu güzel bir paylaşımla açıklamış.

MADEN SUYU İLE SODA ARASINDAKİ FARK! Toplumda maden suyu ve sodanın aynı içecek olduğunu sanan pek çok kişi var. Oysa maden suyu ve soda farklı içecekler. Rahmetli Prof. Dr. Ahmet Aydın Hoca’mızın, “7’den 70’e Taş Devri Diyeti” kitabından… “Maden suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkıyor, yani tamamen doğal. Bunlara Avrupa ülkelerinde mineralli su da deniliyor. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen “yapay” olan bir içecek. Maden suyu zengin mineral içeren bir su. Normal suya göre kıyasladığımız zaman ekstradan içerdiği özellikle kalsiyum, magnezyum gibi mineraller sağlık açısından son derece yararlı. Her gün 2-3 su bardağı, hatta daha fazla içilebilir. Maden suları sindirimi kolaylaştırıyor, ama sanıldığı gibi zayıflatma özelliği yok. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kronik böbrek yetersizliği olan hastalar fazla miktarda maden suyu tüketmemeli. Çünkü bazen maden suyunun içerdiği mineral tuzları fonksiyonları bozulmuş böbreklere zarar verebilir. Eskiden maden suları şekerli ve meyveli (boyalı!) olarak satılamazdı; yasaktı çünkü. Ama maalesef onlara da izin çıktı, anlı şanlı bilim (!) insanlarımızın zorlaması ile. Böylece doğal maden sularımızı da bozduk elbirliği ile. Boyalı maddelerin zararlarını bir tarafa bırakın, bir kere bu tip şekerli maden suları daha fazla idrara çıkmamıza neden oluyorlar. Yani susuzluğumuzu giderelim derken daha fazla susuz kalıyoruz. Üstelik bunun farkında da olamıyoruz çoğu kez. Maden suyunun magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olması kalp krizi ve damar sertliğine karşı koruyucu. Nitekim magnezyumdan zengin suların tüketildiği bölgelerde bu hastalıklar daha az görülüyor. Böbreklerinde taş oluşmuş insanlara maden suyu tüketmeleri bazı hekimlerce tavsiye edilmiyor. Ama düzenli maden suyu kullananlarda böbrek taşının arttığına dair bilimsel bir araştırma yok. Tersine böbrek taşlarının önlenmesi, idrar yolu enfeksiyonlarının azaltılmasında faydaları var.” @saglikliyasiyoruzcom Kaynak: ➡️➡️➡️ Yorumlarda #symadensuyu #sysoda #sağlıklıyaşıyoruz

3,830 Likes, 179 Comments – Sağlıklı Yaşıyoruz® (@saglikliyasiyoruzcom) on Instagram: “MADEN SUYU İLE SODA ARASINDAKİ FARK! Toplumda maden suyu ve sodanın aynı içecek olduğunu sanan pek…”

Puanla

0 puan
Oyla Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Yorumlar

0 Yorumlar

Mehmet Ali Erbil’den Kötü Haber !

Ormanın Kalbi Var mı?