in

AşkAşk

Mutluluk Nedir? Nasıl Mutlu Oluruz?

Mutluluk Nedir? Nasıl Mutlu Oluruz?

Türk Dil Kurumu (TDK) mutluluğu “Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, mut (I), ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık” olarak tanımlamıştır.  Doğan Cüceloğlu, mutlu olmak için onun peşinde koşmayın! Kendinizi keşfetmek, anlamak, kendi gözünüzde sevilecek, sayılacak bir insan olmak için emek verin.  Başkasının hayatını yaşayarak mutlu olamayacağınızı söylüyor. Psikiyatr Alper Hasanoğlu, “İnsan bir kelebek kanadının peşinde koşarak da mutlu olabilir” diyor.

Bize mutlu olmamız gerektiği söylendi, ‘Neden mutlu olmak zorunda olalım?’ sorusunu kimse sormuyor. Elimize nasıl mutlu olacağımızı bildiren bir liste tutuşturuldu. Bu listede mutlu olmak için neler yapmamız gerektiği değil, nerelere para harcayacağımız yazılı. Tribleks ev, iyi bir iş, beyaz bir araba vs… illâ ki en iyi otellerde veya yurtdışında tatil yapılmalı. Bir ülkede insanların yüzde kaçı bu imkanlar için para harcayabilir ki? Eğer mutluluk bu imkanları elde etmekse çok küçük bir kesim mutlu olabilir.

Aslında herkes farklı şeylerden mutlu olur. Neden herkes su kayağı yaparak ya da resim yaparak mutlu olsun? Günümüzde mutluluk kavramını; aldığımız bir elektronik eşya, giysi, parfüm gibi tüketim çılgınlığı ile özdeşleştirdik. Çocuklarımız da bizi örnek alarak talepleri karşılanınca mutlu oluyor. Tabir yerindeyse doyumsuz bir nesil yetiştiriyoruz.

Çok basit şeylerden bile mutlu olabilen çocuklar, günümüzde istekleri yerine gelmediğinde mutsuz birer insan oluyor. Aslında onları bu duruma biz getirdik, biz kurtarabiliriz. Instagram’ın viralbeyin isimli hesabı çocukların imkanları olmasa da kahkaha atabileceklerini gösteriyor.

“Bir kova suyun çocuklarda yaşattığı gerçek mutluluğu, daha fazla imkana sahip olarak mutlu olmayı beklemek mutluluğun ne olduğunu bilmemektir.” demiş

Bir kova suyun çocuklarda yaşattığı gerçek mutluluğu daha fazla imkanlara sahip olarak yaşamayı beklemek mutluluğun ne olduğunu bilmemektir

Puan ver

Günümüzde Yaşayan Gerçek Osmanlı Torunları

Basit, Pratik ve Isısız Yaza Uygun EN GÜZEL Saç Modelleri