in

Orkun Işıtmak, 90 Dakika Bütün Duyularını Yok Eden Duyusal Yoksunluk Tankında Kaldı. Çıktığında Bakın Neler Oldu.

Orkun Işıtmak, Bütün Duyuların Yok Olduğu Duyusal Yoksunluk Tankına (Sensory Deprivation) Endişe İle Girdi. 90 Dakika Kaldığı Tanktan Çıktığında Bakın Neler Oldu.

Orkun Işıtmak ölmeden önce yapılacaklar listesinde olduğunu söylediği ve görme, işitme, hissetme gibi önemli duyuların geçici olarak yok edildiği Duyusal Yoksunlaştırma (Sensory Deprivation) Tankına Girdi. Tanka girip çıkan insanların hayatlarının değiştiği söylenmesi bir tarafa bazı insanların ise halüsinasyon görme gibi olumsuz şeyler yaşadığı bilinmekte. Orkun Işıtmak tankla ilgili detaylı araştırma yaptıkça tereddütleri giderek arttı. Tanka girmeden önce endişe duyduğunu ve Kalp atışının arttığını belirten Orkun 90 dakika sonra tanktan çıktığında neler oldu?

Bu güzel video ile Sensory Deprivation tankına girenlere neler olduğu? tankın ne işe yaradığı? herkes girebilir mi? gibi önemli sorulara cevap veren güzel bir video olmuş. İzlemenizi öneririz.

DÜNYANIN EN SESSİZ YERİNDE 1 SAAT GEÇİRMEK!

Ben Orkun Işıtmak, bugün Ölmeden Önce Yapılacak Şeyler listemde Amerika’da Sensory Deprivation Tank adı verilen görme,işitme,hissetme gibi her duyunuzu geçici süreliğine yok eden. İnsanların hayatlarını değiştirmiş,bazılarını ise delirtmiş bir izolasyon tankına giriyor ve içeride 1.30 saat geçiriyorum. Tişörtlerim : http://www.orkdes.com Video hoşunuza gittiyse “beğenmeyi” unutmayın! Yeni videoları kaçırmamak için https://www.youtube.com/subscription_center?add_user=thepersica tıklayarak abone olabilirsiniz!

Orkun Işıtmak

Duyusal Yoksunluk tankı ( Sensory Deprivation) nedir?

İzolasyon tankı olarak da bilinen duyusal yoksunlaştırma tankının amacı aslında tüm duyu organlarını devre dışı bırakarak beynin işlev ve hakimiyetini arttırıp sınırları zorlamaktır. Bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkmış, gerçeküstü bir tanımla yerleşmiştir beynimize. Oysa gerçekte de var olması aslında bize ilerleyip gelişmede asla sınır olmadığını gösterir. Beynimizin işlevini arttırabilmek teorik olarak doğaüstü şeyler başarmamıza olanak sağlayabilir.

Duyusal yoksunlaştırma tankının mantığını şu şekilde anlatabiliriz: Görme engelli bir insan düşünün. Bu kişinin duyma yeteneği doğal olarak normal bir insanınkinden daha fazla gelişecektir. İzolasyon tankının da amacı budur. Diğer duyu organlarını devre dışı bırakarak beyne daha fazla odaklanmamızı sağlar.

blank

Yunuslarla konuşmaya çalışan ilk insan olan (Amerikalı doktor, sinirbilimci, psikanalizci, mucit) John C. Lilly aynı zamanda izolasyon tankının mucidi olarak da bilinir.

Duyusal yoksunluk tankında halüsinasyon görülür mü?

Birçok kişi duyusal bir yoksunluk tankında halüsinasyonlar yaşadığını bildirmiştir . Yıllar geçtikçe, çalışmalar duyusal yoksunluğun psikoz benzeri deneyimler yarattığını göstermiştir.

blank

2015 yılında yapılan çalışma ile halüsinasyonlar için 46 kişilik iki grup üzerinde araştırma yapıldı. Araştırmacılar duyusal yoksunluğun hem yüksek hem de düşük eğilimli gruplarda benzer deneyimler yarattığını ve yüksek eğilimli grupta halüsinasyon sıklığını arttırdığını bulmuşlardır.

Konsantrasyonu ve odağı iyileştirebilir mi?

Var olan araştırmaların çoğu daha eski olmasına rağmen, duyusal yoksunluğun odağı ve konsantrasyonu iyileştirebileceğine ve ayrıca daha net ve daha kesin bir düşünceye yol açabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmakta. Bu durum, okulda ve farklı kariyerlere sahip grupların öğrenme ve performanslarıyla ilişkilendirildi.

Duyusal mahrumiyet tankının faydaları

Duyusal mahrumiyet tanklarının kaygı bozuklukları, stres ve kronik ağrı gibi durumlar için psikolojik ve tıbbi yararları vardır.

Duyusal yoksunluk tankı endişe yaratıyor mu?

2018 yılında yapılan çalışma ile yoksunluk tankındaki tek bir saatlik seansın stres ve anksiyete ile ilgili bozuklukları olan 50 katılımcıda anksiyete ve ruh halindeki iyileşme sağladığını göstermiştir.

Yaygın anksiyete bozukluğu bulunan 46 kişide depresyon , uyku güçlüğü , sinirlilik ve yorgunluk gibi semptomları azalttığı tespit edildi.

blank

Kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilir mi?

Araştırmaya göre, stres düzeylerini azaltan ve uykuyu iyileştiren derin rahatlama sağlayarak kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği tespit edilmiştir.

Acıyı hafifletebilir mi?

Duyusal yoksunluk tankı tedavisinin kronik ağrı üzerindeki etkisi çeşitli çalışmalarla doğrulanmıştır . Gerginlik baş ağrıları , kas gerginliği ve ağrının tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir .

Duyusal yoksunluk tankının maliyeti

blank
Photo Courtesy of Sanjevani The float pod at Sanjevani Integrative Medicine Health Lifestyle Center. htaylor@abqjournal.com Wed May 01 16:53:37 -0600 2013 1367448814 FILENAME: 151824.JPG

Evinizde duyusal yoksunluk tankı kurmak isterseniz 10.000 ila 30.000 $ arasında bir maliyete mal olabilir. Flotasyon merkezinde veya yüzdürme spa’sında bir saatlik bir yüzme seansı ücreti, yere bağlı olarak yaklaşık 50 ile 100 ABD doları arasında değişmektedir.

Denemeden Önce Doktora Danışmanız İyi Olur.

Doğru kullanıldığında, duyusal bir yoksunluk tankı stresi hafifletmeye ve kas gerginliğini ve ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca ruh halinizi iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Duyusal yoksunluk tankları genellikle güvenlidir, ancak herhangi bir tıbbi durumunuz veya endişeniz varsa, denemeden önce bir doktorla konuşmanız iyi bir fikir olabilir.

Puan ver

blank

Kandırıldık! Meğerse Kahvaltı Faydalı Değilmiş!

blank

Montauk Projesi: Siz de Bu Gizli Deneylerin Bir Parçası Olabilirsiniz!