in

Pronoyak mısın ? Paranoyak mı ?

Pronoyak kelimesine çok alışık olmasak da paranoyak kelimesini bildiğinize eminim. Böyle nasıl desem lüzumsuz bir endişe gibi bir şey değil mi paranoyaklık. Paranoyak deyince çok iyi bir şey değil gibi geliyor bana bakalım bilimsel açıklaması neymiş ? Paranoyağı az çok biliyoruz da esas pronoyak ne demekmiş ? Metin Hara Dem kitabında şu şekilde açıklıyor ikisini ;

Paranoya

Aşırı endişe veya korkuyla karakterize edilen, sıkça mantıksız kuruntularla bilinen bir rahatsızlıktır. Aslında modern insan yaygınlıkla bu rahatsızlığa sahiptir. Ama akıl hastanesinin dışındaki kimse deliliklerinin farkında değildir. Diye gidiyor .. Devamı için kitabı okumanızı tavsiye ederim. Bu paranoyaklık malesef ki beta beyin dalgasının aşırı kullanımının kaçınılmaz bir sonucu olduğunu da ekliyor Metin Hara.

Pronoya

Psikolojide paranoyanın tersi olan kavram olup kişinin etrafında olan herkesin kendisine yardım etmek, iyilik yapmak, desteklemek için var olduğuna inanması. Zihin yapımız alfada kalarak otomatik olarak pozitif hissettiren yolların inşasını tetikler.

 

Özetle zihin yapımız beta’da kaldıkça deliricez ,alfada kaldıkça sakinleyip mutlu olacağız.

Pronoyak olmak pollyannacılık değil aslında . İyi şeyler olacağına inansak , iyiyi çağırsak , iyiliğe inansak.  Ne var iyi bir şeyler düşünsek. Biz düşünsek de millet izin vermez. Düşünsenize mutlu mutlu bir şey söylersiniz hemen başlarlar ya böyle olursa ya şöyle olursa .. Tüm hevesiniz gider. Çünkü hep bir negatiflik hep bir olumsuz düşünce hali.

Yahu birinizde inanın artık güzel şeyler var ! Güzel şeyler olabilir . Neydi bu insanlığın negatif , kötü düşüncelere olan aşkı. Kötülüğe inandığınız kadar iyiliğe inansa idiniz belki de dünya bambaşka bir yer olacaktı. Ben de çok pronoyak çıktım  😀 Ne yapayım ben hala iyiliklerin olduğu , kötü karakterlerin öldüğü , İyilikten yana olanların kazandığı , mutlu biten masallara inanıyorum fena mı..

Metin Hara Dem’in  Hikayesini Instagram sayfasında böyle anlatıyor ;

 

Genelde hep babalar çocuklarına uyusunlar diye bir masal anlatır. “Dem” bir çocuğun yoğun bakımda komadaki babasına uyansın diye anlattığı bir masaldı… Çocuk parklarına güneş doğsun diye… @askinistilasi #dem #demzamani #askinistilasi

2,853 Likes, 51 Comments – Metin Hara (@metinhara) on Instagram: “Genelde hep babalar çocuklarına uyusunlar diye bir masal anlatır. “Dem” bir çocuğun yoğun bakımda…”

Puan ver

Bir Kez Bile Tadına Bakmadıysanız Sizin İçin Üzgünüz

Çok Samimi