in

Sanal Gerçeklik İle Neler Yapılabilir?

Sanal Gerçeklik İle Neler Yapılabilir? Bu Teknoloji Bizi Nereye Götürür?

Hayal gücümüzü ne kadar zorlayabiliriz? Mesela kendimizi çok çok uzak bir ülkede ya da çok çok zaman öncesinde mazide bulabilir miyiz? Çok ilginç olmaz mı? Teknoloji ilerliyor ve teknoloji sayesinde geçmişe gidiyoruz. Ya da Vahşi doğada aslanların arasında buluyoruz kendimizi. Oldukça ilginç olmaz mı?

Bu deneyimi yaşarken sınırlarımızı ne kadar zorlayabiliriz Barış Özcan, bunları bizim için derlemiş.

Sanal Gerçeklik -VR- Turu

Sanal gerçeklik dünyasında kısa bir gezinti yapmak ister misiniz? Bu videoda Beat Saber, Big Screen, Oculus First Contact, Wander, Star Wars Vader Immortal gibi oyun ve uygulamaları deneyimliyoruz. ~ Videoda kullandığım sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Quest. Videonun herhangi bir sponsoru yok, ürünü ya da oyun ve/veya uygulamaları markalar göndermedi.

https://www.youtube.com/watch?v=5L-lRcg4TTY&t=694s

Peki Ya Kar Fırtınasını Hatırladınız mı?

Teknoloji bu kadar ilerlememişken sanal gerçeklik ile ilgili kar fırtınası deneyimini paylaşmıştık.

https://sosyalpopi.com/kar-firtinasini-sanal-gerceklik-teknolojisi-ile-yasatan-en-etkili-haber/

Bakalım bu konu nereye kadar gidecek? Gerçek dünyadan tamamen kopacak mıyız?

Acaba geçmişe özlem duyup gelecekte hep geçmişi yad edecek miyiz? Hatta hayatını kaybeden yakınlarımızı sanal gerçeklikle hayatımıza yeniden sokabilecek miyiz? Hatta belki onları tüm gerçek haliyle yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojisinin birbirini desteklemesiyle ölümsüz olmalarını sağlayabilecek miyiz?

Ya Hep Sanal Gerçeklik İçinde Yaşamak İstersek? Bu mümkün olabilecek mi?

Ya Hep Sanal Gerçeklik İçinde Yaşamak İstersek? Bu mümkün olabilecek mi? Belki teknolojinin ilerlemesiyle sanal ve gerçek yaşam arasında fark kalmayacak? Peki farkın kalıp kalmadığını nasıl anlayacağız? Belki de şu anda bile bir yapay gerçeklik içinde yaşıyor olamaz mıyız?

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal Gerçeklik ile hissedilen herşey bilgisayar aracılığıyla yaratılmış dünyanın en az 3 boyutlu şeklidir. Adından da anlaşılacağı üzere hiç bir şey bu dünyada gerçek değildir. Gözlük sayesinde algımız odaklanarak yapay bir dünya yaratılır. Yapay bir ortam oluşturulduğunda kullanıcı gerçek dünya devredışıymış gibi hisseder.

Sanal Gerçekliğin Tarihi

İlk defa sanal gerçeklik kavramı, 1970’ li yıllarda kullanılmıştır. Latince kökeni “virtualis” olan sanal gerçeklik var olmayanın, bilgisayar yazılım ve donanımları ile oluşturulan en az üç boyutlu dünya ile etkileşimimizi sağlayarak gerçek dünyadaki hissedilebilen nesnelere dönüşmesi için kullanılır.

Sanal olan bu nesneler gerçek olmayan bir ortam aracılığı ile iletişimde bulunduğumuz gerçekte varmış algısı oluşturan bir ortama evrilir. Sanal dünya o kadar gelişmiştir ki zaman zaman kendimize sanal bir oyunun içinde miyiz diye sormuş olabiliriz. Örneğin; https://sosyalpopi.com/sanal-bir-oyunun-icinde-mi-yasiyoruz-simulasyon-oldugumuz-kanitlandi-mi/

Bu konuda sizin de bizler gibi bir şüphesi var ise Linkteki videoya bir göz atmanızı öneririz.

Puan ver

guldur-guldur-show-en-komik-seyirci-sohbetleri-2

Güldür Güldür Show En Komik Seyirci Sohbetleri 2.

Cem Yılmaz’ın Yaptığı Olay Paylaşımı Takipçilerini İkiye Böldü