in

üzgünüzgün

Sesimi Duyan Var mı?

Unutmadık! Unutamadık!

Sesimi duyan var mı? Bu sözler kulaklarımızda çınlıyor hala… 19 yıl geçmesine rağmen daha dün gibi yaşananlar.. Tarihler 17.08.1999’u gösteriyor, saat 03:02. Bu kadar büyük kaybın yaşandığı bir doğal afet olmamıştı daha önceden. Doğal afet diyoruz ama deprem doğal afet. Çarpık kentleşmenin sorumluları insanoğlu. Hatta bir söz vardır, deprem öldürmez bina öldürür diye… Binlerce kaybımızın sebebi binalardı! Bir musibet bin nasihattan iyidir derler ama bu musibet hiç iyi olmadı. 19 yıla rağmen acılar dinmedi. Günlerce enkaz altında kalıp sağ kurtulanlar birer mucizeydi. Adapazarı depremi çok derin yaralar açtı.

O zamandan beri bir marmara depremidir, beklenti içindeyiz sözde. Ama binalarımızı Japonya gibi depreme dayanıklı yapıyor muyuz? Deprem olduğunda neler yapmalıyız biliyor muyuz? Her ihtimale karşı bir deprem çantası hazır tutuyor muyuz? Okullarda bu konular ders olarak veriliyor mu? Depremin acı yüzü o çocuklara gösteriliyor mu? Çünkü geleceğin müteahhitleri onlar olacak belki. Sadece müteahhitler değil, geleceğimiz onlar bizim. Deprem konusunda her ne meslekten olursa olsun Üzerlerine düşen sorumlulukların farkındalar mı?

Bakalım sosyal medyada deprem nasıl anılmış?

1. Acının tarihi var ama tarifi yok!!

2. İnşallah bir daha yaşanmaz ama doğanın kanunu bu ve kaçış yok o yüzden biz üzerimize düşeni yapmak zorundayız! Depremde neler yapılmalı!!

3. Depremin yüzü…

4. Beşiktaş

5. Aynı soruyu biz de soruyoruz.. Tekrar yaşansa bu sefer daha hazırlıklı mıyız?

5. Trabzonspor

6. Duyarlı sanatçılarımızdan biri…

7. Saniyeler hiç bu kadar yavaşlamamıştı!

8. Yıkılan binaların görüntüleri ise…

9. O zamanlar AKUT hızır gibi imdadımıza yetişmişti. Depremde AKUT’a katılıp hayat kurtaran bir sürü kişi olmuştu. Hatta AKUT’u en çok o zaman tanımıştık. Ki 1996 yılında kurulmuş.

10. Instagramda da unutulmadı!

Edebiyat ve Hayat on Instagram: “#17ağustosdepremi #17ağustos1999”

1,495 Likes, 11 Comments – Edebiyat ve Hayat (@edebiyatvehayat) on Instagram: “#17ağustosdepremi #17ağustos1999”

Ve depremin asıl merkezi olan İzmit belediyesinin hazırlamış olduğu o video… Sesimi duyan var mı!!!

İzmit Belediyesi on Instagram: “Unutmadık, Unutmayacağız.. 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 19. yıldönümünde, hayatını kaybeden deprem şehitlerimizi rahmetle anıyoruz….”

353 Likes, 16 Comments – İzmit Belediyesi (@izmitbelediyesi41) on Instagram: “Unutmadık, Unutmayacağız.. 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 19. yıldönümünde, hayatını kaybeden…”

Puanla

0 puan
Oyla Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Yorumlar

0 Yorumlar

Mehmet Ali Erbil Fena Yakalandı!

İddia Ediyoruz Bu Bayram Mola Vermek İçin Yola Çıkacaksınız!