in

üzgünüzgün ŞaşkınŞaşkın KomikKomik AşkAşk

Sarı Taksiler Kaldırılmalı mı?

Son zamanların haberlerde en çok karşılaşılan konusu taksi mi Uber mi? Konu buyken taksicilerle ilgili taksicileri sosyal medyada tabiri caizse linç etme noktasına kadar gidiliyor. Özellikle İstanbul’da taksiciler ciddi sorun. Ama neden sorun, onları bu noktaya getiren sebepler neler onlara da bakmak lazım. Eğer takside şoför olarak çalışıyorsa, patrondan baskı görüyor olabilir. Çünkü maaşlı çalışıyor ve belki bağlı olduğu durak ona bu baskıyı yapıyor. Tabiki onların şiddete başvurmasını haklı çıkarmaz.
Ama taksiciler şunu da görmeli, onlar böyle davrandıkça uber prim yapıyor. Çünkü görüntüde o kaba saba taksi şoförlerinin karşısında beyefendi görünen uber şoförleri var. Yani insan elinde bıçakla taksi şoförünü televizyonlarda görünce ben taksiye binmeyeyim diyor. Canını emanet ediyor. Nasıl güvensin Bunun yanında muhakkak iyi taksiciler de vardır. Ama onları göremiyoruz televizyonlarda.. Sorun bence denetimsizlik. Belli bir standardın getirilmemiş olmaması. Mesela duymayan kalmasın programında bu sabah konuşturlar. Taksilerin içi leş gibi hem pis hem de kötü kokuyr felan dediler. Kesinlikle katılıyorum.
Fakat şunu da göz ardı etmemek lazım. Bir taksi plakası dünya para, bunun karşılığını almak da çok güç. Tabiki ben bunları söylerken şiddeti detekliyorum gibi bir algı oluşmasın. Şiddetin her türlüsüne karşıyız! Uber de bir standart yok. Korsan taksi gibi. Orda da taksi plakası alan adam neden alıyor madem böyle bir şans varken. Ya da adamın onca verdiği para çöpe mi gidiyor. O anlamda da büyük bir haksızlık var. Taksilerle ilgili kendi nacizane önerilerim,
1. Taksi plakalarına ödenen fahiş paralar kaldırılsın,
2. Taksi plakası alan kişilerin mağduriyeti devlet desteğiyle ortadan kaldırılsın.
3. Sonra taksilere belli bir standart getirilsin.
4. Denetimler artırılsın.
5. Böyle taksicilerden taksiler temizlensin. Ki gerçekten ekmek parası için gece gündüz çalışan taksiciler de var.
6. Yakın mesafe almıyorum diyen taksicinin ehliyetine 6 ay el konulsun ve trafikten men edilsin. Denetimler artırılsın derken bunu da izleyebilecekleri bir sistem geliştirilsin.
7. Tüm duraklara kamera sistemi konsun. Tüm taksilerde var olan kameraler izlensin.
8. Kurallara uymayan duraklar ya ceza ödesin ya da 6 ay süreyle kapatılsın.
9. Ubar ve sarı taksi diye insanlar o zaman ayırmayacaklardır diye düşünüyorum. Hatta hepsi tek çatı altında toplanabilir o zaman.

Biliyorum bu saydıklarım çok büyük masraf. Ama canımız tehlikede. Sosyal devletin kurallarından biri göz göre göre ihlal ediliyor. Kimsenin mağdur olmaması için bu yollara başvurulmalı. Sizlerin de eklemek istediği öneriler nelerdir merak ediyoruz.

Valla taksici arkadaşlarım bu konuya birçözüm getirmezseniz, plakalarınız da yanacak. Bu çözümün yolu kaba kuvvet değil. Bu çözümün yolu yasalardır, kanunlardır, kurallardır. Şiddet yolu bu ülkede kapalı arkadaşım, bence yasa yolu bu saatte açıktır..:)

Bir taksicinin taksiciliği anlatması…


  • Sizce Sarı Taksiler Kaldırılmalı mı?

    • Evet
    • Hayır

Puan ver

blank

Duyduk ki Yöneticiniz İyi Değil miş?

blank

Yeni Akım: Uzaylı Dansı.. Sizce En İyi Uzaylı Dansını Hangisi Yapıyor?