in

AlkışAlkış

Türkiye’nin En Güzel Dizisi Olmaya Aday Bir Dizi Başladı!

Türkiye’nin En Güzel Dizisi Olmaya Aday Bir Dizi Başladı!

Otizm ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla çekilen dizi Mucize Doktor! İlk bölümüyle izleyicilerden tam puan aldı. Gerek konusuyla gerekse oyuncuların performansıyla daha ilk bölümüyle Türkiye’nin en güzel dizisi olmaya aday olduğunu ispatladı. Sıkılmıştık zaten aşk intikam ihanet dizilerinden. Hem bilgi veren, hem de farkındalık yaratan bu dizi gerecekten çok başarılı. Henüz izlemeye başlamadıysanız daha ilk bölümü yayınlandı. Yani geç kalmış sayılmazsınız.

Dizinin Konusu

Mucize Doktor dizisinde Otizmli Savant Sendromu hastası olan özel bir cerrahın hikayesi ekranlara taşınıyor. Genç cerrahta Savant Sendromu var. Çevresindeki insanlarla iletişim kurmakta zorlanan bu genç doktorun ilginç bir hikayesi var. Ali Vefa isimli genç doktor daha çocukken babası onu evlatlıktan reddeder. Ali Vefa doktor Adil ile tanışır ve Adil hoca Ali Vefa’yı evlat edinir. Yıllar sonra Ali Vefa bir çok hastaneye başvurmasına rağmen olumlu bir cevap alamaz ve kendisini evlatlık olan doktor Adil’in başhekim olduğu hastahaneye asistan doktor olarak girer. Hikaye hem farkındalık yaratıyor hem de merak uyandırıyor. Şimdiden ikinci bölüm için sabırsızlanıyoruz.

İlk bölüm fragmanından da dizinin güzelliği belliydi aslında ama inanın bölümün tamamını soluksuz izleyeceksiniz. Diziden bir bölüm:

https://www.youtube.com/watch?v=xoeLWVgdoQA

Gelecek bölüm fragmanını ise işte

https://www.youtube.com/watch?v=8SH8Uym-8zg

Savant Sendromu Nedir?

Savant sendromu zihinsel yetersizliği olan bireylerin bazı kabiliyetlerinin ortalamanın çok üstünde olduğu durumdur. Bu yetenekler genellikle hafızaya bağlı yeteneklerdir. Savant sendromu genellikle otizm bozukluklarından kaynaklandığı bilinir. Geri kalanların ise gelişimsel bozukluklardan kaynaklandığı bilinir.

Savant Sendromu Özelliklerine Göre 3’e ayrılır:

  1. Yetenekli olan savantlar
  2. Becerileri olan savantlar
  3. Olağanüstü savantlar

Savant Sendromu deyince akıllara Yağmur Adam filmi gelir. Filme esin kaynağı olan Kim Peek, otizmli bir savanttı. Kim Peek, aynı anda bir kitabı iki gözüyle okuyabiliyordu. Sağ gözüyle sağdaki sayfayı, sol gözüyle soldaki sayfayı olacak şekilde.

Bu konuyla ilgili bu dizi sayesinde baya bir farkındalık yaratıldı. Umarız başka dizilerde de böyle güzel konuları ele alırlar.

Aslında birer kahraman onlar da ama bizler bilinçsiz olduğumuz için bu durumu değerlendirmek yerine toplumda ötekileştiriyoruz. https://sosyalpopi.com/insanlari-super-kahramana-donusturen-10-hastalik/

Rapor

Puanla

Avrasya Tünelinde Trafiği Tehlikeye Atan Maganda!

16-22 Eylül

Bu Hafta Burçlarda Neler Olacak Gelin Hafta Başlamadan Bakalım