in

Zeigarnik Etkisi

Yarım kalan her şey daha çok hatırlanır..

Zeigarnik nedir?

blank

İsim babası Rus psikiyatri ve psikolog olan Bluma Wifona Zeigarnik’tir ve bir restoranda yapılan gözlem sonucu bulunmuştur. Zeigarnik etkisini anlayacağımız şekilde bir kaç örnek ile bunu açıklamak istiyorum ;

Hiç düşündünüz mü dizilerin sonuna neden hep “devam edecek ..” yazısı getirilir , Ya da neden kavuşamayan aşıklar ; yarım kalan aşklar hep dillere destan olmuştur , Ya da neden sınavlarda yapamadığımız , yarım kalan soruları bir türlü boş geçemeyiz ve büsbütün zamanımızı alsa da o yapamadığımız soruya yoğunlaşıp takılı kalırız ? .. Günlük hayatımızda sıkça yaşadığımız bir etki aslında sadece farkında değiliz hepsi bu.

blank

Zeigarnik Etkisinin Aşk’ta da etkisi büyük ..

Yarım kalan her şey acıdır. Yarım kalan her şey insana acı verir. Düşünün ki bir mesaj attınız . cevap gelmedi . Bütün enerjiniz biter. Halbuki kötü bile olsa bir cevap gelse bu kadar da kafanıza takmazsınız.

Ya da bir ilişki yaşadınız bitti ayrıldınız. Kafanız rahattır çünkü her türlü mücadelenizi vermiş, elinizden geleni yapmışsınız ve olmamıştır. Ama ya yarım kalan aşklarınız? Yıllar geçse bile unutulmaz ya hani onlar .. Aslında hissettiğiniz herşey zeigarnik etkisinden.

blank

Yaşadığınız her ne ise tamamlanmış ise bu kadar kafanıza takılmaz, ama yarım kalmış ise ..

Yarım kalan her şey bu sendromun adı özetle. Tamamlayamadığımız işler ,kavuşamadığımız aşklar,cevabı gelmeyen mesajlar ,gün boyu mırıldanıp bir türlü çıkartamadığımız o şarkının adı …

blank

Bu saymış olduğum bir çok zeigarnik etkisini gösteren çalışmalar yapılmış ve psikoloji literatürüne girmiştir. Bunlardan birisi  de Kenneth McGraw’ın deneyidir.Bu deneyden biraz bahsedeyim ;

Zeigarnik deneylerinden altmış yıl sonra, Kenneth McGraw, deneye katılan deneklerden belli bir ödül karşılığında olmak üzere zor bir yapbozu yapmalarını istemiş. Deney başladıktan belli bir süre sonra hiç kimseye, yapbozu tamamlamasına fırsat verilmemiş ve deneyin bittiği söylenmiş. Ancak deneklere, yapbozları tamamlamadıkları halde ücretleri ödenmiş.Daha sonra deneyi düzenleyen uzmanlar, deneyin yapıldığı ortamdan gitmişler. Fakat esas deney bundan sonra başlamış . Deneye katılanların büyük çoğunluğu, kendilerinden istenmediği halde, deneyin yapıldığı ortamda kalarak yapbozu tamamlamaya devam etmişler. Bu da insanların üzerindeki zeigarnik etkisini apaçık ortaya koymuş.

Instagram’da çok severek takip ettiğim bir sayfa var. Sevgili ilişki koçu Derya. Paylaşımlarını çok beğeniyorum. Bakalım Derya nasıl yorumlamış Zeigarnik etkisini ..

Bluma Zeigarnik tarafından oluşturulan bir kuramdır. Buna göre; yarım kalmışlar, tamamlanmışlara nazaran zihnimizde daha çok yer kaplar. Aslında Psikolog Zeigarnik bunu aşk için dememiş, ben aşka uyarladım 🙂 Onun esas demek istediği yarım kalmış işleriniz…Ve hatta dizilerde bile bununla karşılaşırız: dizinin son sahnesi hep yarımdır, merak uyandırır, nokta değil virgül de değil öylece bırakırlar ve siz merakla diğer bölümü beklersiniz.. Gelelim aşk hayatına uyarlamaya : birinin zihninde yer etmek istiyorsanız havada bırakın. Açıklama yapmadan kaybolun. Bu, hem merak uyandırır hem de karşı tarafa değersizlik hissini yaşatır. Dolayısıyla sizi takıntı haline bile getirebilir. Sizi çok yoran ve yıpratan, haksızlığa uğratan bir ilişki içindeyseniz aniden gidip bunu yaparak onu kendine getirebilirsiniz. Tabi işin bir diğer boyutu da şu : Sevgili olmadığınız birine şiddetli çekim hissediyorsanız, ondan vazgeçebilmeniz için önce tüketmeniz gerekir. Tüketmez yarım bırakırsanız, zihninizde yer kaplamaya devam eder. #iliskikocubal

2,053 Likes, 1 Comments – Derya (@iliskikocubal) on Instagram: “Bluma Zeigarnik tarafından oluşturulan bir kuramdır. Buna göre; yarım kalmışlar, tamamlanmışlara…”

Puan ver

blank

İntikam Soğuk Yenen Bir Yemektir

blank

Bir Kez Bile Tadına Bakmadıysanız Sizin İçin Üzgünüz